Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Paruszowiec. Temat na sesji Rady Miasta [WIDEO]

Facebook Twitter

Spółka Bapro, od kilku lat dąży do tego, by uzyskać zgodę na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Paruszowiec". Temat wróci na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Rybniku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakończyła właśnie postępowanie w sprawie wniosku spółki dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do 12 maja można składać uwagi.

Na czwartkowej (23.04.) sesji Rady Miasta, radni mają podjąć uchwałę, która zmienia plany zagospodarowania przestrzennego w rejonie planowanego wydobycia.

Jesteśmy zaskoczeni, że w czasie epidemii temat wrócił, ale jesteśmy razem z mieszkańcami

– przyznał w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta w Rybniku:

Będziemy stać murem  za stroną społeczną, za przedsiębiorcami, a to wynika z tego, że w 2016 roku i w 2019 roku podejmowaliśmy już uchwały, które były negatywnie nastawione dla inwestycji pt. „Eksploatacja złoża Paruszowiec”.
Radio 90: Do 12 maja jest czas na wniesienie uwag. To bardzo mało czasu.
To bardzo mało czasu i de facto jestem lekko zdziwiony tym postępowaniem, dlatego, że zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o udział w tych konsultacjach. Dlatego, że zazwyczaj się to odbywało tak, że trzeba było pojechać do RDOŚ i tam te dokumenty zdobyć. Moim zdaniem specustawa powoduje, że terminy powinny być wstrzymane.

Rybnicki Alarm Smogowy współpracujący z Fundacją Bolta w Krakowie pracują nad tym, aby te terminy przedłużyć. Tymczasem przed rybnickimi radnymi głosowanie. Spółka Bapro wysłała pismo do wszystkich radnych, by nie głosowali przeciwko zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego:

W tym piśmie spółka Bapro powołuje się na różnego typu argumenty, żebyśmy głosowali przeciwko przyjęciu tego planu zagospodarowania przestrzennego, ja osobiści będę głosował za przyjęciem tego planu.
Radio 90: Jest dziś pewne, że wszyscy rybniccy radni podniosą ręce w górę?
W zasadzie pierwszy raz w historii, będziemy mieć sesję online, więc będą po prostu klikać w swoje tablety, ale ja wierzę w to, że  potrzymamy swoje wcześniejsze decyzje i rybniccy radni staną na wysokości zadania- głęboko w to wierzę- i zagłosują za zmienionym planem zagospodarowania przestrzennego. Podczas posiedzenia komisji branżowej wszyscy byli za, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Sesja Rady Miasta Rybnika w czwartek (23.04.) o 14.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj