Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Do końca marca uchodźcy mogą mieszkać w hotelu Olimpia. Potem zobaczymy

Facebook Twitter

"Do końca marca uchodźcy mogą mieszkać w hotelu Olimpia, zobaczymy co będzie potem, bo rząd obniżył dofinansowanie" - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Dziś dofinansowanie do noclegu wynosi 120 złotych, a od 1 kwietnia ma to być 70 złotych.

Resztę musi dopłacić właściciel obiektu lub samorząd. Tymczasem dzierżawcą obiektu w Rybniku-Kamieniu jest już prywatny właściciel i to z nim miasto musi porozumieć się w tej sprawie:

Piotr Kuczera: Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, na dzisiaj do końca marca nie przewiduję tutaj zmian, ale powinniśmy iść w kierunku takim, aby te miejsca hotelowe jednak były zastępowane przez sale gimnastyczne, przez budynki OSP. Tak naprawdę dzisiaj podstawowym zadaniem państwa, a nie samorządu, jest zajęcie się uchodźcami, zabezpieczenie również kwestii szkolnictwa, kwestii medycznych oraz rynku pracy.

Tymczasem liczba uchodźców w Rybniku nie maleje. Jest ich kilka tysięcy, choć dokładnej liczby podać na razie nie można:

Piotr Kuczera: 455 miejsc było zajętych, 614 mamy cały czas przygotowanych w placówce, a 1400 łącznie w odwodzie, gdyby kolejna fala przybyła. Jeżeli chodzi o placówki oświatowe to 72 osoby w przedszkolach, 239 w szkołach podstawowych i 49 w szkołach ponadpodstawowych to dzieci ukraińskie w naszym szkolnictwie.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Piotrem Kuczerą tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj