Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Poleciłem aby nie zawyły syreny. Nikt w taki sposób nie chce być dzwonnikiem religii smoleńskiej

Facebook Twitter

Poleciłem naszemu Centrum Zarządzania Kryzysowego, by nie zawyły syreny. Nikt w taki sposób nie chce być dzwonnikiem religii smoleńskiej - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

fot. pixabay.com

Przypomnijmy, wielu samorządowców zaprotestowało przeciwko pomysłowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, by uruchomić syreny alarmowe w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ich zdaniem dźwięk syren mógłby być traumą dla tysięcy uchodźców z Ukrainy:

Piotr Kuczera: Na spotkaniach z panem wojewodą w ramach sztabu kryzysowego wielokrotnie padała uwaga, że uchodźcy boją się tych syren z takich zwykłych wyjazdów OSP do akcji, stąd wójtowie i burmistrzowie prosili o to aby maksymalnie ograniczyć ich działalność i nagle jak grom z jasnego nieba pojawia się informacja z soboty na niedzielę, że w trybie specjalnym mamy te syreny testować. Nikt w taki sposób nie chce być dzwonnikiem religii smoleńskiej, bo to jest kiepski pomysł.

Prezydent Piotr Kuczera

Mimo protestu samorządowców w niektórych miastach, jak na przykład w Katowicach syreny zawyły, bo tam gdzie było to możliwe służby wojewody uruchomiły system. W Rybniku się nie udało ich włączyć. Arkadiusz Żabka pytał prezydenta Kuczerę jak do tego doszło:

Radio 90: Czy pan odłączył zasilanie?

Piotr Kuczera: To zależy od systemów które funkcjonują w miastach wojewódzkich, część tych systemów podlega bezpośrednio wojewodzie, nasze Centrum Zarządzania Kryzysowego po prostu nie uruchomiło tego systemu i tyle.

Radio 90: To jest proste pytanie i prosta odpowiedź, czy pan wyłączył zasilanie tego 10 kwietnia albo polecił wyłączenie?

Piotr Kuczera: Poleciłem aby nie zawyły syreny.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022