Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mazurki, baby, pascha… To będą pyszne święta. Zerknijcie na wielkanocne przepisy gospodyń

Facebook Twitter

Polecamy wielkanocne przepisy na mazurki i ciasto w kształcie zajączka. Kto jak kto, ale gospodynie z gminy Gaszowice wiedzą doskonale jak przygotować świąteczne smakołyki.

Wielkanocne przepisy od pań z Kół Gospodyń Wiejskich w Gaszowicach

Wielkanocne przepisy na przysmaki

Mazurki, babeczki i faszerowane jajka zagoszczą już wkrótce na wielkanocnych stołach w całym regionie. Sprawdzone przepisy i porady – jak przygotować pysznego mazurka – radzą naszych słuchaczom i internautom pani z Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Gaszowice. One – jak nikt inny – potrafią wyczarować w kuchni niesamowite pyszności.

Mazurek? Wcale nie jest taki trudny

– przekonuje Irena Paprotny z Koła Gospodyń Wiejskich w Gaszowicach:

Ale, żeby wyszedł nam smaczny mazurek… trzeba poświęcić trochę czasu. Pół godzinki wystarczy?

Irena Paprotny

Przykładowy przepis – mazurek:

Składniki: 2,5 szklanki mąki pszennej, kostka masła, 100 g cukru pudru (ok. pół szklanki), 2 łyżki kwaśnej śmietany  18 proc., 2 żółtka.

Pozostałe składniki: puszka masy kajmakowej, krówkowej (460 g.), mały słoik masła kakaowego, nugatowego (ok. 350 gramów), tabliczka gorzkiej czekolady, 100 g. orzechów laskowych prażonych, elementy do ozdoby – np. płatki migdałów.

Forma: duża blaszka 24 x 34 cm cm (wymiary wewnętrzne – spód formy).

Temperatura pieczenia: 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół.

Jajka, śmietana i masło mają być zimne, czyli wyjęte prosto z lodówki. Przygotuj ciasto kruche do mazurka. W dużej misce umieść razem: 400 gramów mąki pszennej (u mnie 160 gramów krupczatki oraz 240 gramów mąki pszennej  ); 100 gramów cukru pudru; 200 gramów zimnego masła pokrojonego w kostkę; 50 gramów śmietany kwaśnej 18 %; dwa żółtka średniej wielkości jajek o łącznej wadze do 40 gramów. Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego.   Kulę ciasta lekko spłaszcz, zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż na godzinę do lodówki. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia.

Po godzinie chłodzenia ciasto podsyp lekko mąką i rozwałkuj na lekko podłużny placek o grubości około 5-7 mm. Placek ciasta powinien być trochę większy niż spód do formy. Placek wyłóż na spód i przy pomocy małego nożyka odetnij nadmiar ciasta. Boki foremki zapnij, a z reszty ciasta wykonaj wyższe ranty. Mogą to być kuleczki ciasta wielkości większego orzecha laskowego. Formę z ciastem pod mazurka umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Ciasto kruche piecz w ten sposób do 20 minut (obserwuj ciasto w trakcie pieczenia, by za mocno się nie spiekło). Upieczone możesz od razu wyjąć z piekarnika i odstawić na bok w formie.

Już w trakcie pieczenia ciasta pod mazurek wielkanocny zacznij szykować krem, którym wypełnisz środek ciasta. 100 gramów, czyli całą tabliczkę gorzkiej czekolady 70 % (może być też dobrej jakości czekolada deserowa lub gorzka 60 %) roztop w kąpieli wodnej lub też zetrzyj na tarce, na małych oczkach. W małym rondelku z grubym dnem umieść roztopioną lub starta czekoladę, całą puszkę kajmaku oraz mały słoiczek kremu orzechowo czekoladowego np. Nutelli o wadze 350 gramów. Całość podgrzewaj na minimalnej mocy palnika do momentu, gdy czekolada się rozpuści i wszystkie składniki połączą w jednolity, gęsty krem. Co chwilę mieszaj krem np. szpatułką lub drewnianą łyżką. Absolutnie nie doprowadzaj kremu do wrzenia. Ma być tylko na tyle ciepły, by zrobił się jednolity. Jeszcze ciepły krem można wyłożyć na jeszcze ciepłe ciasto. Udekorować.

Mazurek, to ciasto typowo wielkanocne. Wiele gospodyń nie wyobraża sobie bez niego świąt. – U mnie piecze już córka, ma lepszą rękę niż ja – śmieje się Magdalena Neuman, z koła gospodyń w Piecach.

Ale „na słodko” na świąteczny stół można przygotować także inne przysmaki. To może być „babka” w kształcie baranka, czy sporych rozmiarów „zajączek” przygotowany z ciasta biszkoptowego i masy budyniowej. To fajna niespodzianka szczególnie dla najmłodszych. – Wszystko wycinamy z biszkoptu upieczonego w zwykłej tortownicy – mówi nam Janina Strzelec z KGW w Szczerbicach:

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj