Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Meleksem po parku w Rudach Raciborskich. W każdy weekend!

Facebook Twitter

W każdy weekend i święta można skorzystać z darmowych przejazdów meleksem po parku przypałacowym w Rudach Raciborskich. Pojazdy czekają na głównym parkingu przy Bazylice.

Opactwo w Rudach Raciborskich

Już w czerwcu w Radiu 90 akcję w ramach programu „Śląskie bez barier” zapowiadał Adam Wawoczny ze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego:

Adam Wawoczny: To jest projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami, ale także tych, które z racji wieku mają problem z poruszaniem się, albo kobiety w ciąży, z wózkami z małymi dziećmi. Rodziny, wszyscy, żeby mogli korzystać z tych atrakcji. Będziemy udostępniali park krajobrazowy – i to myślę bardzo ciekawe pocysterskie kompozycje krajobrazowe Ród Wielkich – dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi poprzez zapewnienie specjalnie przystosowanych pojazdów. Meleksy będą jeździły przez cały sezon, więc ktoś może jeździć na rowerze. Ktoś, kto jest sprawny, nie musi korzystać z wycieczki, ale obok niego tymi ścieżkami rowerowymi będą poruszały się meleksy. Mamy bardzo fajne Lasy Rudzkie, 35-kilometrową pętlę, gdzie meleksem może jechać ktoś starszy albo osoba, która po prostu na rower nie może wsiąść.

Przejazdy meleksem ruszyły 25 lipca, będą możliwe do 25 września, pojazd może zabrać grupę maksymalnie 7 osób.

Wycieczkowiczom towarzyszył będzie kierowca-przewodnik, który będzie opowiadał o historii tego niezwykłego miejsca. Podczas zwiedzania uczestnicy mogą zatrzymać się w dowolnym miejscu, aby je zwiedzić. Trasa będzie zaczynać się i kończyć na parkingu głównym przed Bazyliką Matki Bożej Pokornej w Rudach.

– tłumaczy Natalia Hołyk z referatu rozwoju, promocji i turystyki Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku.

Inicjatorem akcji jest marka turystyczna Kraina Górnej Odry, realizująca zadanie „Lato bez barier w Krainie Górnej Odry”, dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Celem zadania jest poprawa jakości i poziomu życia mieszkańców województwa śląskiego, mających niepełnosprawność ruchową utrudniającą im bezpośredni kontakt z miejscami trudno dostępnymi.

Do zobaczenia w Rudach!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023