Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie. Bez barier. Po parku w Rudach niepełnosprawnych i seniorów wozić będą meleksy

Facebook Twitter

Meleksy zabiorą osoby mające kłopoty z poruszaniem się na przejażdżkę po parku w Rudach Raciborskich. To nowa propozycja na zbliżający się sezon. By lato w Krainie Górnej Odry było latem bez barier.

Rozmawialiśmy z Adamem Wawocznym ze Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego:

Adam Wawoczny: To jest projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami, ale także tych, które z racji wieku mają problem z poruszaniem się, albo kobiety w ciąży, z wózkami z małymi dziećmi. Rodziny, wszyscy, żeby mogli korzystać z tych atrakcji. Będziemy udostępniali park krajobrazowy – i to myślę bardzo ciekawe pocysterskie kompozycje krajobrazowe Ród Wielkich – dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi poprzez zapewnienie specjalnie przystosowanych pojazdów. Meleksy będą jeździły przez cały sezon, więc ktoś może jeździć na rowerze. Ktoś, kto jest sprawny, nie musi korzystać z wycieczki, ale obok niego tymi ścieżkami rowerowymi będą poruszały się meleksy. Mamy bardzo fajne Lasy Rudzkie, 35-kilometrową pętlę, gdzie meleksem może jechać ktoś starszy albo osoba, która po prostu na rower nie może wsiąść.

Adma Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej

W ramach projektu „Śląskie. Bez barier”, realizowanego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, szkolone będą też osoby, które zadbają o turystów o wyjątkowych potrzebach na miejscu, przy konkretnej atrakcji turystycznej:

Adam Wawoczny: Mamy w planach zorganizowanie szkolenia dla asystentów turystycznych osób z niepełnosprawnościami i to jest myślę badzo ważna rzecz. Beneficjentem są wszystkie marki turystyczne m. in. nasza „Kraina Górnej Odry” tak, żeby była fachowa pomoc dla tych wszystkich, którzy z nich będą korzystali, którzy je obsługują i żeby to było w sposób fachowy i bezpieczny i przede wszystkim dostępny dla wszystkich. Otwarcie pracowników, ale i instruktorów takich, którzy będą osoby zapraszać do kajaków. W jaki sposób te osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami można zaprosić, ugościć. Przede wszystkim w bezpieczny sposób, dla tych którzy będą z tego korzystali i dla tych, którzy te osoby powierzają komuś, żeby mogły z tych atrakcji skorzystać. Myślę, że tego typu atrakcja może być dla niektórych pierwszy raz w życiu.

Będą też wizyty studyjne w innych markach turystycznych.

Adam Wawoczny: Chcemy wypromować to, że takie rzeczy są możliwe. Mamy mnóstwo instruktorów, wspaniałych ludzi, którzy te sposoby korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami promują, pokazują. Korzystamy z tego, co już jest, czyli uczymy się na doświadczeniach, widzimy, gdzie są potrzeby i tam się jeszcze bardziej angażujemy.

Meleksy po parku wokół starego opactwa w Rudach będą darmowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj