Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Młodzi naukowcy z Jastrzębia i Gliwic w prestiżowym konkursie

Facebook Twitter

Młodzi naukowcy z Jastrzębia i Gliwic staną do walki o zwycięstwo w Krajowym Finale Konkursu Explory. W połowie października będą mieli szansę zaprezentować swoje innowacyjne projekty podczas corocznego święta nauki - Gdynia Explory Week.

Ubiegłoroczni laureaci konkursu/ mat.prasowy

Młodzi naukowcy z Jastrzębia i Gliwic w prestiżowym konkursie Explory

Młodzi badacze, mimo że mają zaledwie kilkanaście lat, już teraz starają się wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Dzięki konkursowi Explory mają okazję przedstawić światu swoje innowacyjne pomysły i skonfrontować je z ekspertami z dziedziny nauki i biznesu. Wśród 35 finalistów z całej Polski, którzy spotkają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, znajdują się uczniowie ze Śląska. Walczą oni o stypendia naukowe ufundowane przez Mecenasa Explory, Orlen SA, akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne od partnerów Programu Explory.

Pomysły śląskich uczniów to aplikacja do dokładnego pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz metoda ograniczania szkodliwego wpływu baterii na środowisko. Pierwszy z nich jest dziełem Jana Pawlika, Konrada Gojowego i Patryka Olejniczaka z Jastrzębia-Zdroju.

Młodzi naukowcy z Jastrzębia i Gliwic w prestiżowym konkursie

mat.prasowy

Drugi to projekt Wiktorii Stolarczyk, Agaty Krupy oraz Zofii Zakrzewskiej z Gliwic, które postanowiły zbadać właściwości polikarbazolu jako materiału zmniejszającego szkodliwy wpływ substancji zawartych w akumulatorach litowo-siarczkowych.

Młodzi naukowcy z Jastrzębia i Gliwic w prestiżowym konkursie

mat.prasowe

Również internauci będą mieli wpływ na wyniki konkursu, gdyż mogą oddawać swoje głosy w głosowaniu publiczności. Finałowe starcie odbędzie się podczas Gdynia Explory Week, gdzie jednym z najważniejszych punktów programu będzie Pitching Młodych Talentów. Trzyminutowe prezentacje pokażą publiczności, jak ważne społecznie są projekty finalistów i pomogą podjąć decyzję, na kogo oddać głos.

Organizatorem Konkursu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy 20 października 2023.

Z młodymi naukowcami z Jastrzębia rozmawiał reporter Radia 90, usłyszycie ich w naszym programie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024