Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Myśl pozytywnie, to ważne! Jak zostać optymistą?

Facebook Twitter

Codzienne obowiązki i problemy często sprawiają, że nie da się pozytywnie patrzeć na rzeczywistość. A może odwróćmy kolejność? Spójrzmy w przyszłość pozytywnie, a będzie ona bardziej kolorowa i problemy uda się rozwiązać! Optymizm. Skąd właściwie się bierze? Od czego zależy? Jak odpowiednie nastawienie wpływa na nasze zdrowie?

fot. pixabay.com

Kim jest optymista?

To osoba, która wierzy w siebie, pozytywnie patrzy w przyszłość, cieszy się z osiągnięć innych ludzi. Ta postawa jest sklasyfikowana jako pogląd filozoficzny, w 1872 roku nadano jej kategorię pojęcia naukowego. Optymizm poznaliśmy dzięki Arturowi Schopenhauerowi i Gottfriedowi Leibnitzowi.

Co tak naprawdę charakteryzuje optymistę?

  • umiejętność czerpania radości z życia
  • akceptacja siebie i świata
  • odrzucenie zawiści, cieszenie się z sukcesów innych
  • radosna postawa
  • przekonanie, że ma wpływ na własne życie
  • wiara w swoje możliwości
  • gotowość na kompromis
  • odrzucanie negatywnych wizji przyszłości
  • chęć dzielenia się miłością i pozytywnym nastawieniem

Optymista to osoba, która postrzega świat jako sumę pewnych pozytywnych okoliczności. Człowiek ma wrażenie, że wokół niego dzieje się więcej pozytywnych zdarzeń, niż negatywnych. Zazwyczaj taka postawa jest efektem doświadczeń, naśladowania rodziców lub wychowania. Zależy od sposobu patrzenia na konkretne sytuacje – optymista zakłada, że ma wpływ na to, co się dzieje, wierzy, że jest w stanie zmienić bieg wydarzeń i nadać mu pomyślny tor. Optymista nawet w negatywnych sytuacjach znajdzie aspekt, który sprawi, że zadziałają one na niego pozytywnie (np. wyciągnięta lekcja na przyszłość).

Optymizm a zdrowie

Pozytywne patrzenie na otaczającą rzeczywistość sprawia, że rośnie w naszym organizmie poziom endorfin. Wspomagają one odporność, więc zmniejszają ryzyko infekcji.

Odpowiednie nastawienie ma również wpływ na profilaktykę zdrowotną, bowiem osoby, które wierzą, że mają wpływ na swoje życie – chętniej stosują działania zapobiegające chorobom. Optymiści częściej podejmują działania mające na celu utrzymanie dobrej kondycji organizmu oraz zachowanie zdrowia.

Optymistyczne myśli sprawiają, że lepiej radzimy sobie ze stresem, a co za tym idzie w naszym organizmie nie wzrasta poziom kortyzolu. Jego wysokie stężenie powodowałoby ryzyko chorób układu krwionośnego.

Leczenie istniejących dolegliwości również wymaga pozytywnego myślenia. Wiara we własne działania, która cechuje optymistów, jest niezbędna do stosowania zaleceń lekarza i utrzymania leczenia.

Odrzucenie negatywnego nastawienia wpływa również na utrzymanie prawidłowej kondycji psychicznej, co zmniejsza ryzyko popadania w depresje, stany lękowe, czy przewlekły stres.

Pesymizm, który jest postawą przeciwną do optymizmu, powoduje, że nasz organizm się osłabia, jest narażony na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Sprawia, że odczuwamy negatywne emocje, może wywoływać choroby serca, choroby układu pokarmowego, nawet powodować zaburzenia żywienia. Działa na człowieka destrukcyjnie.

Co wpływa na nasze nastawienie do życia?

Na pewno traumatyczne przeżycia. Pewne wspomnienia nie dopuszczają do pozytywnego myślenia, powodują, że mamy poczucie braku wpływu na nasze życie. Brak zaufania do innych osób sprawia, że nad wszystkim chcemy mieć kontrolę, a to prowadzi do nadmiernego perfekcjonizmu. Zbyt wysokie wymagania stawiane sobie i innym sprawiają, że efekty nigdy nie będą zadowalające, a samoocena niska.

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, ale wierz we własne możliwości. Stawiaj sobie realne cele i ciesz się z ich osiągnięcia.

Dlatego tak ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy myślą pozytywnie, motywują nas do działania oraz wierzą w to, co robimy. Ma to znaczenie dla naszego życia i zdrowia.

Co sądzicie? Pozytywne nastawienia do życia ma znaczenie? Jesteście optymistami? Jakie macie powody do codziennej radości? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj