Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na co wystarczy 10 mln złotych z rządowej dotacji? Przed nami inwestycja na Mikołowskiej w Rybniku

Facebook Twitter

W drugim półroczu odbędzie się przetarg na przebudowę mostu i wiaduktu na Mikołowskiej w Rybniku. Miastu udało się pozyskać z tegorocznej rezerwy rządowej 10 mln złotych, według pierwotnych szacunków miało to stanowić 50 % inwestycji. Jednak przy rosnących cenach może się okazać, że rybnicki samorząd będzie musiał przeznaczyć więcej niż połowę na ten cel.

fot. rybnik.eu

Zwraca na to uwagę Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg Urzędu Miasta w Rybniku. A przypomnijmy: Projekt modernizacji przewiduje nie tylko rozbudowę samej drogi, ale również kompleksową rozbudowę skrzyżowania ulic Mikołowska-Wielopolska-Stawowa, most nad rzeką Rudą oraz wiadukt nad dawną linią kolejową „Kotlarnia”.

Jacek Hawel: Przetarg i złożone oferty rozstrzygną, czy to jest 50% czy 30% a może jeszcze więcej, bo dzisiejszy rynek budowlany jest trudny. W procedurze przetargowej będziemy takie warunki stawiać by znaleźć wykonawcę i zmieścić się w budżecie przewidzianym w tym zadaniu.

Większym problemem może okazać się jednak pozyskanie pieniędzy na remont całego 3,5 kilometrowego odcinka ulicy Mikołowskiej. Szacunkowy koszt to 70 mln złotych. Plany są ale pieniędzy na razie nie ma. Ten temat Arkadiusz Żabka poruszył w porannej rozmowie w Radio 90 z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, posłuchaj:

Nowy most ma mieć 18 metrów długości i 16,5 metra szerokości. Z kolei nowy wiadukt drogowy, na przecięciu z zlikwidowaną linią kolejową kolei piaskowej, będzie miał długość 33,4 metrów oraz szerokość ponad 16,5 metra.

Termin rozpoczęcia realizacji zadania zaplanowany został na drugie półrocze tego roku po wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych. W trakcie budowy wiaduktu nad torami przejezdność drogi ma zostać zachowana, natomiast budowa mostu nad Rudą będzie się wiązała z koniecznością korzystania z objazdów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022