Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagroda „Juliusz” za biografię Jaremianki

Facebook Twitter

Bez udziału publiczności wręczono Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz" w Rybniku. Laureatką tegorocznej nagrody została Agnieszka Dauksza za książkę "Jaremianka". Gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach 51. Rybnickich Dni Literatury miała wyjątkowy charakter.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

O Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” ubiegało się pięciu autorów biografii.

  • Natalia Budzyńska, Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS. Czarne.
  • Agnieszka Dauksza, Jaremianka. Biografia, Znak.
  • Magdalena Grochowska, W czasach szaleństwa. Hertz. Fiłosofow. Stempowski. Moltke. Z posłowiem Anny Wolff-Powęskiej, Agora.
  • Wojciech Orliński, Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana, Agora
  • Mirosław Wlekły, Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo, Znak.

Wygrała Agnieszka Dauksza, autorka biografii „Jaremianka”, to opowieść o polskiej malarce Marii Jaremie – awangardzistce, emancypantce.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

Sama laureatka gratulowała ze sceny wszystkim nominowanym, dziękowała wszystkim, który jej pomogli:

Gdybym miała w największym skrócie powiedzieć czego dowiedziałam się i nauczyłam od Jaremy, to przede wszystkim uważności wobec ludzi smutnych, słabych i osamotnionych czy bezsilnych.

Dlatego autorka już ze sceny zadeklarowała, że część nagrody przeznaczy na wsparcie Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, które przeciwdziała marginalizacji osób starszych, łamie stereotypy na temat starości oraz dla Stowarzyszenia Lambda, które zabiega o akceptację społeczną dla mniejszości seksualnych.

To dla mnie dwa ważne stowarzyszenia i chciałabym zwrócić Państwa uwagę na ich działania.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

Prezydent Piotr Kuczera podkreślił, że dla Rybnika ważna jest nagroda „Juliusz” i ważne są Rybnickie Dni Literatury.

Wierzę, że w kolejnych latach będziemy bez tych maseczek a z uśmiechami na twarzach i będziemy mogli mówić o rozwoju, że ta nagroda wpisuje się coraz bardziej, coraz głębiej w literacki krajobraz RP. Dziękuję wszystkim, że 'popełnili’ te biografie, dzięki temu mamy dobre przykłady jak można żyć, czym się fascynować, czym jest pasja w życiu człowieka.

Aleksander Kaczorowski, członek kapituły i zwycięzca ubiegłorocznej edycję, wygłosił laudację na cześć książki Agnieszki Daukszy:

Biografia Marii Jaremy, to książka doskonała. Pod piórem Agnieszki Daukszy zapomniana, zmarła przedwcześnie krakowska malarka, którą zazwyczaj wspomina się jako żonę, przyjaciółkę znanych artystów, odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki polskiej. Odzyskuje swoją biografię i los. Okazuje się kobietą niezwykłą, niebanalną artystką, świadomą własnej wartości i gotową iść zawsze pod prąd. Dauksza rekonstruuje jej osobowość z nielicznych zachowanych świadectw i dokumentów. Niczym archeolog z krainy umarłych wydobywa na światło dzienne uczucia i pragnienia, dramaty i euforie nieżyjącej od dawna bohaterki. Dojrzewa razem z nią (…). Ta książka udowadnia, że biografia nie jest gatunkiem drugorzędnym, użytkowa, udowadnia, że może być dziełem sztuki. A biografia prawdziwej artystki, nawet musi być dziełem sztuki.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

Aktor Mirosław Neinert, konferansjer tegorocznego wydarzenia, na zakończenie gali złożył wszystkim życzenia, aby w przyszłym roku spotkanie wyglądało już inaczej:

Brakował nam dziś wspaniałej rybnickiej publiczności ale mam nadzieje, że ta publiczność siedziała przed ekranami swoich komputerów i za rok spotkamy się już 'normalnie’.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj