Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nauka polskiego w Cieszynie. Międzynarodowe dyktando oraz Spotkanie Kultur i Tradycji

Facebook Twitter

Okres wakacyjny to dla miłośników polszczyzny z całego świata znakomita okazja, by zgłębiać jej tajniki. Uniwersytet Śląski po raz 33. zaprosił ich do siebie. W roku 2023 obcokrajowcy chcący uczyć się języka polskiego mogli wybrać lipcowe kursy online (1-21.07.2023) lub miesięczny sierpniowy program w Cieszynie (1-28.08.2023).

Nauka polskiego w Cieszynie
fot. FB/Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ

Kulminacyjnymi punktami kursu, które odbędą się 15 sierpnia 2023 r., są: organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej od 25 lat „Sprawdzian z polskiego” (godz. 10.30) oraz popołudniowe Spotkanie Kultur i Tradycji. Podczas międzynarodowego dyktanda obcokrajowcy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Wszyscy, którzy zmierzą się ze specjalnie na tę okazję przygotowanym wyzwaniem ortograficznym, otrzymają cenne nagrody książkowe. Z kolei zwycięzca będzie mógł za darmo wziąć udział w kolejnej letniej szkole. Drugą planowaną tego dnia imprezą są prezentacje sztuki, kultury, kulinariów, muzyki, tańca i tradycji przygotowane przez uczestników letnich kursów. Jest to barwne przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w aktywność Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

fot. FB/Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ

Nauka polskiego w Cieszynie – uczestnicy z całego świata

W letnich kursach w Cieszynie bierze udział około 200 młodych osób z niemalże całego świata, m.in. z: Brazylii, Chin, Egiptu, Ghany, Indii, Japonii, Kanady, Maroka, Nigerii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Są to przede wszystkim stypendyści skierowani na Uniwersytet Śląski przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ uzyskała najwyższą lokatę w postępowaniu akredytacyjnym na lata 2023-2026 i po raz kolejny akredytację we wszystkich kategoriach jako jedyny ośrodek w Polsce.

Oprócz studentów do Cieszyna przyjechali także zagraniczni lektorzy, którzy rozwijają swoje kompetencje w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Pod okiem doświadczonych metodyków i glottodydaktyków poznają nowe techniki kształcenia językowego, atrakcyjne pomoce dydaktyczne, interaktywne sposoby pracy z uczniem.

Poza zajęciami stricte językowymi, uczestnicy biorą także udział w wykładach, spotkaniach, koncertach, projekcjach filmowych, warsztatach i grach językowych. Obcokrajowcy poznają bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, biorą udział w tygodniu ekologiczno-językowym, oglądają niebo oczami Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, a podczas weekendowych wyjazdów edukacyjnych odwiedzają ważne miejsca na mapie południowej Polski: Katowice, Oświęcim, Beskid Śląski – gdzie np. staną na Trójstyku (miejscu zetknięcia granic trzech państw), Kraków.

Nauka polskiego w Cieszynie

Nauka polskiego w Cieszynie fot. FB/Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ

Kursy języka polskiego jako obcego organizowane przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Udział w letnich szkołach to wspaniała przygoda i okazja, by poznać innych pasjonatów polszczyzny!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj