Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie zabieraj podlotów. Chodzi o młode ptaki

Facebook Twitter

Nie zabieraj podlotów. Z takim apelem występują leśnicy, bo właśnie teraz jest czasy, kiedy pod drzewami możemy znaleźć podrośnięte pisklęta, które opuściły już gniazdo.

fot.M. Szlęzak/ RDOŚ Katowice

Choć młode ptaki mogą wydawać się nieporadne, nie należy ich zabierać

– mówi Łukasz Zych, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Interwencja człowieka jest konieczna tylko w kilku przypadkach:

  • podlot jest ranny – wtedy należy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem zajmującym się pomocą dziko występującym ptakom. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,
  • podlot znajduje się w miejscu niebezpiecznym (np. na jezdni, chodniku lub w innym miejscu, gdzie obecność ludzi lub zwierząt domowych powoduje dla podlota bezpośrednie zagrożenie) – w takim przypadku należy przenieść ptaka w najbliższe bezpieczne miejsce (np. na krzew, niskie gałęzie drzew, parapet – w sposób uniemożliwiający dostęp kotów czy psów),
  • podlot jest atakowany przez ludzi lub zwierzęta domowe. Jeżeli ludzie krzywdzą ptaka – należy w takim przypadku zawsze wezwać policję.

fot.M. Szlęzak/ RDOŚ Katowice

Czasem zdarza się, że pisklę przedwcześnie wypadnie z gniazda. Jeśli ptak nie ma jeszcze pełnego upierzenia, wówczas na pewno potrzebuje pomocy, gdyż nie jest w stanie samodzielnie przeżyć poza gniazdem. Samodzielna opieka nad ptakiem wymaga dużej ilości czasu i specjalistycznej wiedzy, dlatego lepiej szybko przekazać takiego ptaka do jednego z zajmujących się tym ośrodków.

Niewłaściwa opieka i karmienie mogą takiemu pisklakowi bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj