Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe zabytki z Raciborza. To kościół oraz gmach szkoły

Facebook Twitter

Kolejne dwa zabytki z Raciborza objęte pełną ochroną konserwatorską. To kościół w Sudole i budynek I LO.

 Mamy nowe zabytki z Raciborza

Oba obiekty nie są bez znaczenia dla historii miasta. Kościół Matki Bożej Różańcowej został wybudowany w latach 1904-1906 według planów niemieckiego architekta Ludwika Schneidera, w stylu neogotyckim. Ma też elementy neobarokowe. We wnętrzu kościoła zachowały się polichromie. Z kolei budynek szkolny przy ul. Jana Kasprowicza pochodzi z tego samego okresu co kościół Matki Bożej Różańcowej. Został wybudowany w latach 1910-1911 jako element placówki dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Został wyposażony w wyłożoną dębowymi boazeriami aulę, która dodatkowo miała pełnić funkcję kaplicy. Odbywały się w niej nabożeństwa katolickie, żydowskie i ewangelickie.

Warto wspomnieć, że Kościół Matki Bożej Różańcowej został wybudowany w latach 1904-1906 według planów niemieckiego architekta Ludwika Schneidera, a pracami kierował raciborski budowniczy Franz Klose. Świątynia prezentuje charakterystyczny dla tego okresu styl neogotycki, jednak w jego schyłkowej już fazie.  Na elewacjach oraz we wnętrzu umieszczono jako ozdoby główki anielskie i główki mieszczan w strojach typowych dla epoki renesansu. We wnętrzu kościoła zachowały się polichromie, dodatkowo malowidła znajdują się na chórze. Centralne przedstawienie ukazuje zaślubiny Marii Panny.

Świątynia do rejestru zabytków została wpisana wraz z murowanym ogrodzeniem będącym kontynuacją architektury kościoła. Jak zostało napisane w decyzji ŚWKZ:

„Wpis do rejestru zabytków omawianych budynków jest uzasadniony potrzeba ochrony ich wyjątkowej i unikatowej architektury, reprezentującej trendy architektoniczne z przełomu XIX i XX w. Są dziełem cenionego w regionie architekta.”

raciborz.pl

Z kolei drugi z nowych, raciborskich zabytków, czyli budynek szkolny przy ul. Jana Kasprowicza pochodzi z tego samego okresu co kościół Matki Bożej Różańcowej.  Budynek wybudowano w stylu neogotyckim z elementami secesji. Gmach przetrwał do naszych czasów w swojej reprezentacyjnej, oryginalnej formie.

Wpis do rejestru zabytków to mocna ochrona prawna przed degradacją zachowanych wartości artystycznych, architektonicznych i historycznych tych budynków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj