Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Numer PESEL to nie jest obywatelstwo. Spore zainteresowanie nadaniem tego numeru dla Ukraińców

Facebook Twitter

Uchodźcy z objętej wojną Ukrainy, którzy trafili do Polski, od dziś (16.03.) mogą starać o się o nadanie numeru PESEL. W minioną sobotę weszła w życie ustawa, która umożliwia Ukraińcom, którzy znaleźli się na terytorium naszego kraju po 24 lutym, otrzymanie takie numeru.

Nadawanie go przez urzędy obcokrajowcom nie jest niczym nowym.

To standardowa procedura stosowana od lat

– mówi sekretarz miasta Jastrzębie-Zdrój, Krzysztof Kucia.

Krzysztof Kucia: Tu różnica polega na tym, ze w tej procedurze numeru PESEL pobierane są także odciski palców, zdjęcie biometryczne. To wszystko w efekcie prowadzi do zarejestrowania obywatela Ukrainy i nadania mu numeru PESEL. To już w ogóle legalizuje pobyt na terenie Polski na 18 miesięcy. Umożliwia ubieganie się o legalnie zatrudnienie, oświadczenia zdrowotne. O liczne świadczenia socjalne, które tez są w trakcie przygotowywania przez państwo polskie.

Każdy z obywateli Ukrainy starający się o PESEL powinien przyjść do urzędu z dokumentem, który okazał przy przekraczaniu granicy, musi też posiadać swoje zdjęcie, a na miejscu może wypełnić wniosek. Wnioski są w trzech językach: polskim ukraińskim i rosyjskim. W mediach społecznościowych pojawia się wiele informacji, komentarzy osób oburzonych faktem, że uchodźcy od razu otrzymują u nas PESEL i polskie obywatelstwo.

To nieprawda

– mówi Krzysztof Kucia.

Krzysztof Kucia: Nadanie obcokrajowcowi, w tym także w tej specjalnej formule obywatelowi Ukrainy numeru PESEL nie jest tożsame z nadaniem obywatelstwa. W tej procedurze, po jej przejściu żaden z obywateli Ukrainy nie stanie się obywatelem polskim. Natomiast ułatwia to znacznie, zwłaszcza przez te pierwsze kilkanaście miesięcy legalny pobyt i legalne funkcjonowanie w polskim społeczeństwie tym uchodźcom, którzy się na terenie Polski znaleźli. To jest wyłącznie procedura, która ma umożliwić funkcjonowanie w polskim systemie prawnym głównie w trzech obszarach. Możliwości skorzystania ze służby zdrowia, z edukacji. Z możliwością podjęcia pracy i działalności gospodarczej i możliwością uzyskania świadczeń socjalnych, które będą przygotowane dla tej grupy.

O nadanie numeru PESEL powinni starać się tylko Ci z uchodźców, którzy zamierzają pozostać na razie w Polsce

– podkreśla sekretarz miasta. Nie trzeba też śpieszyć się z tą procedurą.

Krzysztof Kucia: Nie ma żadnego terminu granicznego, po którym ubieganie się o ten numer PESEL będzie już bezskuteczne. Dlatego zostały oddelegowane osoby dodatkowe do obsługi tych wniosków, natomiast nie da się tej sprawy załatwić w ciągu dnia w ciągu dnia, w żadnej polskiej gminie. Zakładam, że w ciągu tygodnia. Dwie informacje są kluczowe: nie ma terminu granicznego, a druga taka, że objęte świadczenie działają wstecz od momentu wejścia w życie ustawy. Więc jeśli ktoś uzyska numer PESEL za kilka dni, za nawet tydzień lub dwa to będzie miał identycznie takie samo uprawnienie, jakby zrobił to dzisiaj. Nie ma żadnego znaczenia, w którym dniu po ten PESEL przyjdzie.

Dodajmy, że do godziny 12. w środę, w urzędzie miasta w Jastrzębiu złożonych zostało 50 wniosków obywateli Ukrainy o nadanie numeru PESEL.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024