Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostrzeżenie przed podtopieniami także w naszym województwie. Spowoduje je intensywny deszcz

Facebook Twitter

Intensywne opady deszczu zapowiadane przez synoptyków, znów mogą spowodować zagrożenie hydrologiczne. Ostrzeżenie wydane przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, obowiązuje do jutra (2.08.) do godziny 8.00 rano. Dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego zostały wydane ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia.

Na obszarach występowania opadów burzowych, na mniejszych ciekach oraz na dopływach Odry stany wody mogą gwałtownie rosnąć do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W godzinach nocnych prognozowany jest wzrost stanów na górnej Odrze do strefy stanów wysokich.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w naszym regionie: 85%

Jak podało IMGW, znaczne ryzyko związane z burzami jest na południowym wschodzie kraju. Dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego zostały wydane ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia.

Polska będzie dziś w zasięgu niżu znad Skandynawii, na południu i wschodzie kraju zaznaczać się będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Strefa frontu będzie się wiązać z ryzykiem burz z intensywnym deszczem, dlatego dla obszaru od Dolnego Śląska po wschodnie Mazowsze wydane zostały ostrzeżenia 1° i 2° na silny deszcz z burzami. W związku z zagrożeniem wystąpienia podtopień zostały wydane również ostrzeżenia hydrologiczne 1° i 2°. W obszarach wystąpienia prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia (zwłaszcza błyskawiczne). W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

– podają specjaliści IMGW PiB.  Z tego względu dla czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego zostały wydane ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia, ze względu na ryzyko wystąpienia silnych ulew lub deszczu nawalnego, gwałtownych, a nawet niszczycielskich porywów wiatru (możliwe są też trąby powietrzne) oraz opadów bardzo dużego gradu (o średnicy przekraczającej 5 cm).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj