Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Wernisaż wyjątkowej wystawy tuż, tuż

Facebook Twitter

Projekt "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" z Czerwionki-Leszczyn wkracza w kolejny etap. W gminie szykują się do wernisażu wystawy.

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych

W najbliższy piątek (8.09.) odbędzie się wernisaż wystawy „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Zaplanowano go w Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach.

Na wystawie zaprezentowane zostaną przedmioty obrazujące codzienność kobiet z rodzin górniczych. zainteresowała się nią badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego Monika Glosowitz. Jej zdaniem w literaturze niewiele można znaleźć przykładów obrazujących życie kobiet z rodzin górniczych. Mało jest ich także w projektach mających za zadanie rewitalizacje pogórniczych przestrzeni. Stąd pomysł na konkurs, do którego można zgłaszać pamiętniki kobiet związanych z braną górniczą czy to poprzez osobiste doświadczenie w kopalniach czy pracę w rodzinie górniczej. Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 18, zaś pamiętniki można zgłaszać do konkursu przez cały wrzesień. Warto wspomnieć także, że podczas wydarzenia będzie miała również premiera cyklu portretów kobiet przygotowanych przez pierwszą Ślązaczkę, która zdobyła World Press Photo – Karolinę Jonderko.

Niewiele postaci kobiecych pochodzących z górnośląskich rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polskiej, jak i śląskiej. Raptem parę postaci kobiecych można spotkać w industrialnych muzeach powstających w ramach projektów rewitalizacji pogórniczych przestrzeni. Nie ma ich w Izbach Tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach. A przecież wiemy, że istniały i to one trzymały cały ten świat w ryzach, nawet wtedy kiedy wielokrotnie się rozpadał w okresach wojen i kryzysów gospodarczych

– mówi pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.

To właśnie z tego powodu badaczka postanowiła ogłosić konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego.

Poszukujemy matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych

– dodaje Monika Glosowitz.

Konkurs adresowany jest do mieszkanek województwa śląskiego pochodzących z rodzin górniczych lub zawodowo związanych z branżą górniczą. Nabór trwa od 1 d o 30 września 2023 roku. Prace należy przesyłać na adres: archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny.

 Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj