Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Perseidy czyli rój meteorów na niebie. Jak się przygotować do obserwacji?

Facebook Twitter

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Zjawisko to jest do zobaczenia każdego roku w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Fot. pixabay.com

Jak się przygotować

Najważniejszy jest wybór miejsca. Powinniśmy mieć niezakłócony widok na jak największą część nieba, ważne też, żeby było możliwie jak najciemniej, bez większego zanieczyszczenia światłem miast. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i weźmy ze sobą gwizdek lub inne urządzenie odstraszające psy i inne drapieżniki. Zabierzmy ze sobą także preparat na komary i kleszcze.

W sierpniu noce są już chłodniejsze, warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie i koce. Niebo możemy obserwować na leżakach lub karimacie. Zabierzmy także coś do zjedzenia i termos z ciepłym napojem.

Może się przydać

  • Zegarek
  • latarka
  • mapa nieba, do ściągnięcia TUTAJ.

Fot. pixabay.com

Czym są perseidy

To meteory wychodzące z kierunku gwiazdozbioru Perseusza. Meteor to świetlny rozbłysk, jasny ślad w atmosferze, rozgrzanej do wysokiej temperatury przez szybko poruszający się kawałek kosmicznego pyłu lud lodu, zwany meteoroidem. Meteoroid wlatujący w atmosferę ziemską, docierając na wysokość około 100 km nad powierzchnię ziemi, ulega całkowitemu spaleniu. Takie obiekty mają wielkość kilku milimetrów lub pojedynczych centymetrów średnicy. Czasem zdarzają się większe obiekty, które wywołują meteory o jasności większej od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Rzadko możemy zauważyć jeszcze większe meteoroidy, które spalają się dopiero na wysokości kilku lub kilkunastu kilometrów nad ziemią, są to tzw. kule ognia. Kawałki skał, które są w stanie spaść na powierzchnię ziemi, nazywamy meteorytami.

Dlaczego sierpień

Roje meteorów zdarzają się także w grudniu, styczniu czy maju. W maju noce są krótkie a zimą mroźne. Sierpień wydaje się najlepszym miesiącem do tego typu obserwacji.

Fot. pixabay.com

Jak obserwować

Najlepiej poświęcić naszym obserwacjom kilka godzin. Pamiętajmy też, że do ciemności nasze oczy adoptują się po około 20-30 minutach. Po tym czasie możemy dostrzec dużo więcej.

Oglądać perseidy możemy także poprzez wydarzenia organizowane przez Planetarium Śląskie. Sierpień z perseidami to cykl spotkań dla fanów obserwacji nieba. Każdy może też zorganizować takie wydarzenie w swojej okolicy i wypromować je za pomocą kanałów informacyjnych planetarium. Każdy, kto przeprowadzi obserwację, wypełni raport i prześle do planetarium, otrzyma certyfikat.

18 sierpnia o godz. 21.30 na kanale AstronomiaTV rozpocznie się transmisja on-line z obserwacji nieba w celu patrzenia na perseidy. Link TUTAJ.

(źródło: planetarium.edu.pl)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj