Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piotr Kuczera o budżecie miasta na 2024 rok. Około 1/3 środków idzie na inwestycje

Facebook Twitter

To będzie budżet zdominowany przez jedną inwestycję - budowę drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz - zapowiada Piotr Kuczera , prezydent Rybnika i poranny gość Radia 90.

Piotr Kuczera o inwestycjach na rok 2024

Około 30 procent z ponad miliardowego budżetu na 2024 roku przeznaczamy na inwestycje – mówił poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Został on uchwalony niemalże jednogłośnie, tylko trzech radnych wstrzymało się od głosu:

Radio 90: Jaki to będzie rok, jeżeli popatrzymy na inwestycje miasta Rybnika?

Piotr Kuczera: Trochę zdominowany znowu przez drogę regionalną Pszczyna-Racibórz. Ten pierwszy, 10-kilometrowy odcinek jak wiemy skończony. Teraz gigantyczne środki w budżecie, bo przeszło 300 milionów na kolejne 4 kilometry. W roku 2024 planujemy wydać prawie 250 milionów na ten cel, czyli to taka główna inwestycja miasta Rybnika. Oprócz tego hospicjum, a pewno sala przy II LO, na pewno projekt dużej hali sportowej, ale także przygotowanie się pod pieniądze europejskie, to jeden z kluczowych elementów tego budżetu, przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Piotr Kuczera, poranny gość Radia 90

Tegoroczny budżet Rybnika jest rekordowy. Dochody miasta to 1 mld 234 mln złotych, wydatki to blisko 1,5 mld. Deficyt wyniesie ponad 261 mln. Wysoki poziom inflacji, ubytek dochodów miasta, niedofinansowanie oświaty i zadań zleconych czy wzrost płacy minimalnej – to między innymi negatywnie wpływa zdaniem władz Rybnika na konstruowanie budżetu. Dlatego też prezydent Rybnika ma nadzieję że nowy rząd poprawi finanse samorządu:

Radio 90: Czego pan oczekuje od rządu Donalda Tuska?

Piotr Kuczera: Tego, że w ciągu najbliższych trzech kwartałów uda się wprowadzić te zmiany, które będą korzystne dla samorządów. Jedna rzecz już teraz mnie cieszy: czyli uruchomienie pieniędzy europejskich. Samorządy na pewno bardzo na te pieniądze czekają. Województwo Śląskie ma właściwie trzy razy większy budżet tych pieniędzy europejskich, niż w ostatnim rozdaniu. Czekamy też na pewne poczucie stabilności, żeby prawo się nie zmieniało co pół roku i żebyśmy mogli planować w dłuższym okresie. Związek Miast Polski przygotował projekt ustawy, który mówi o zmianach w dochodzie samorządów, udział nawet w podatku VAT, większy udział w podatku PIT.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Piotrem Kuczerą prezydentem Rybnika do zobaczenia TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj