Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Pałac w Chałupkach [FOTO]

Facebook Twitter

Chałupki to wieś położona w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice, granicząca z Czechami, nad graniczną rzeką Odrą. Kiedyś tamtędy, tuż obok pałacu, wiodła główna trasa do naszych sąsiadów a pałac kojarzyli wszyscy. Jak wygląda dziś?

Zamek w Chałupkach

Zamek w Chałupkach (Bogumiński) znajdziemy przy samej granicy, bowiem 300 metrów dalej znajduje się most graniczny.

Pałac barokowy wzniesiony został w 1682 r. na fundamentach średniowiecznej twierdzy, poświadczonej źródłowo w 1373 r., zbudowanej w poł. XIII w. (?), nazywanej Barutswerde.

– czytamy na www.slaskie.travel:

O pierwotnym, obronnym charakterze tego miejsca świadczą zachowane relikty fosy oraz średniowiecznych umocnień bastionowych, zniwelowanych w XIX w. podczas zakładania parku. Odnotowane przebudowy na przełomie XVIII/XX w., w 1907 r. i po II wojnie światowej. Pałac zachował barokowy wygląd z końca XVII w. z wyjątkiem wnętrz, które zaadaptowano na hotel i restaurację. Nad wejściem herb rodowy Rothschildów (byłych właścicieli) na żeliwnej płycie. W jego tarczy jest ręka ściskająca strzały, symbolizująca synów protoplasty rodu – Meyera Amschela Rothschilda (1743-1812).

Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja. Ze strony internetowej zamku możemy dowiedzieć się, że pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku 1373 i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko.

Określenie „Zamek” wiernie oddaje pierwotny charakter tego obiektu, który z uwagi na swoje położenie spełniał funkcje obronne i otoczony był fosą. Obecny budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu barokowym. Na przestrzeni wieków właścicielami zamku byli m.in. margrabia Jerzy Hohenzollern, rodzina Donnersmarcków, następnie Lichnowskych. W 1846 r. Zamek stał się własnością rodziny Rothschildów, bogatych wiedeńskich bankierów. W ich rękach pozostawał aż do wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to z rozkazu władz hitlerowskich oddany został wdowie po generale niemieckim, baronie Rotkirch-Panthen. Po roku 1945 Zamek stał się własnością Państwa Polskiego. Po zmianie systemowej Zamek stał się własnością samorządu, który wydzierżawił go prywatnemu inwestorowi.

Pałac jest otoczony parkiem, w którym znajduje się dużo gatunków drzew. Są tu również miniatury zabytków, np. Pałacu w Mosznej.

Chałupki znane są również z Jarmarku na granicy. Wydarzenie to jest wpisane w kalendarz gminy Krzyżanowice. Sprzedających znajdziemy na dawnej granicy pomiędzy Boguminem a Chałupkami. Można tu znaleźć naprawdę wszystko. Przybywają tu prawdziwe tłumy.

3 km od Pałacu znajdują się Graniczne Meandry Odry.

Graniczne Meandry Odry

W Gminie Krzyżanowice możemy zwiedzić m.in.: Muzeum Kowalstwa oraz spichlerz w Bieńkowicach, Pałac w Krzyżanowicach i odnowione ruiny zamku w Tworkowie.

Ruiny w Tworkowie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj