Pomysł na weekend: Pałac w Chałupkach [FOTO]
Chałupki to wieś położona w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice, granicząca z Czechami, nad graniczną rzeką Odrą. Kiedyś tamtędy, tuż obok pałacu, wiodła główna trasa do naszych sąsiadów a pałac kojarzyli wszyscy. Jak wygląda dziś?
Zamek w Chałupkach (Bogumiński) znajdziemy przy samej granicy, bowiem 300 metrów dalej znajduje się most graniczny.
Pałac barokowy wzniesiony został w 1682 r. na fundamentach średniowiecznej twierdzy, poświadczonej źródłowo w 1373 r., zbudowanej w poł. XIII w. (?), nazywanej Barutswerde.
– czytamy na www.slaskie.travel:
O pierwotnym, obronnym charakterze tego miejsca świadczą zachowane relikty fosy oraz średniowiecznych umocnień bastionowych, zniwelowanych w XIX w. podczas zakładania parku. Odnotowane przebudowy na przełomie XVIII/XX w., w 1907 r. i po II wojnie światowej. Pałac zachował barokowy wygląd z końca XVII w. z wyjątkiem wnętrz, które zaadaptowano na hotel i restaurację. Nad wejściem herb rodowy Rothschildów (byłych właścicieli) na żeliwnej płycie. W jego tarczy jest ręka ściskająca strzały, symbolizująca synów protoplasty rodu – Meyera Amschela Rothschilda (1743-1812).
Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja. Ze strony internetowej zamku możemy dowiedzieć się, że pierwsze informacje na temat pałacu pochodzą z roku 1373 i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, dla rycerza Pasko.
Określenie „Zamek” wiernie oddaje pierwotny charakter tego obiektu, który z uwagi na swoje położenie spełniał funkcje obronne i otoczony był fosą. Obecny budynek został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu barokowym. Na przestrzeni wieków właścicielami zamku byli m.in. margrabia Jerzy Hohenzollern, rodzina Donnersmarcków, następnie Lichnowskych. W 1846 r. Zamek stał się własnością rodziny Rothschildów, bogatych wiedeńskich bankierów. W ich rękach pozostawał aż do wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to z rozkazu władz hitlerowskich oddany został wdowie po generale niemieckim, baronie Rotkirch-Panthen. Po roku 1945 Zamek stał się własnością Państwa Polskiego. Po zmianie systemowej Zamek stał się własnością samorządu, który wydzierżawił go prywatnemu inwestorowi.
Pałac jest otoczony parkiem, w którym znajduje się dużo gatunków drzew. Są tu również miniatury zabytków, np. Pałacu w Mosznej.
Chałupki znane są również z Jarmarku na granicy. Wydarzenie to jest wpisane w kalendarz gminy Krzyżanowice. Sprzedających znajdziemy na dawnej granicy pomiędzy Boguminem a Chałupkami. Można tu znaleźć naprawdę wszystko. Przybywają tu prawdziwe tłumy.
- Jarmark na Granicy wraca po przerwie. Tłumy ludzi w Chałupkach [FOTO, WIDEO]
- Cały motocykl stworzył sam, w środku silnik z zaporożca [FOTO, WIDEO]
3 km od Pałacu znajdują się Graniczne Meandry Odry.
W Gminie Krzyżanowice możemy zwiedzić m.in.: Muzeum Kowalstwa oraz spichlerz w Bieńkowicach, Pałac w Krzyżanowicach i odnowione ruiny zamku w Tworkowie.
Czytaj także:
- Pomysł na weekend: Wrześniowy spacer szlakiem starego Raciborza
- Pomysł na weekend. Zobacz drewniany kościół w Pietrowicach Wielkich [FOTO]
- Pomysł na weekend: Opawa, czyli czeska Opava [FOTO]