Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Świąteczny spacer po pięknych zakątkach regionu [FOTO]

Facebook Twitter

Mamy święta Bożego Narodzenia 2021. To czas spotkań z bliskimi przy choince, ale też moment na rodzinne spacery. Miejsca, które Wam proponujemy to prawdziwa klasyka, to tam spacerują mieszkańcy regionu niezależnie od pory roku, od święta i na co dzień. Park w Rudach Raciborskich, raciborskie arboretum czy trakt nad Olzą w Cieszynie.

Rudy Raciborskie, do parku warto zajrzeć o każdej porze roku

Przypałacowy park to część parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Park jest piękny o każdej porze roku, można wędrować po nim bez końca. Przez park przepływa rzeka Ruda, znajdziemy tu też Staw Parkowy czy Dawny Staw Szwajcarski. Na terenie parku znajduje się ok. 20 pomników przyrody, m.in. dąb szypułkowy „Cysters”. Jest to najstarsze drzewo w rudzkim parku, liczy ok. 450 lat, ma 32 m wysokości i 720 cm obwodu.

Racibórz, nad Odrą znajdziemy wiele urokliwych miejsc

fot. FB/arboretum.raciborz

Na terenie Raciborza znajdziemy wiele miejsc do długich spacerów. Najciekawszym miejscem jest zdecydowanie Arboretum Bramy Morawskiej. Arboretum jest ogrodem botanicznym, który powstał w 2000 na terenie lasu Obora. Znajdziemy tam stawy, źródła, Zaczarowany Ogród. Jeśli chcecie się wybrać na dłuższy spacer, to to miejsce będzie idealne.

fot. FB/arboretum.raciborz

Następnym miejscem w Raciborzu jest Zamek Piastowski. Pierwsze wzmianki o zamku są zawarte w kronice Galla Anonima z 1108 roku, czyli na początku XII wieku.  Uwagę turystów przyciąga kaplica zamkowa – perła śląskiego gotyku, pochodzi z XIII wieku.

Zamek okala Park Zamkowy, w którym znajdziemy pomnik przyrody – Dąb Błotny, który ma około 110 lat.

Cieszyn, spacer nad Olzą

Czy słońce czy deszcz, a może śnieżna zima, jest tam urokliwie. Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín to jest jedno z wyjątkowych miejsc w regionie, które proponujemy na świąteczny spacer. To miejsce stworzone na nabrzeżu Olzy, odcinek Alei Piastowskiej (strefa pieszo-rowerowa) od ulicy Zamkowej do ulicy Sportowej.

Ekspozycja muzealna tematycznie związana jest z dziedzictwem i symboliką granicznej rzeki Olzy oraz przypomina ważne wydarzenia związane z historią miasta podzielonego. Na brzegu Olzy znajduje się 5 city lightów, każdy z nich ma 7 zmieniających się paneli, na których umieszczone są informacje oraz kody QR. Specjalna aplikacja mobilna pozwala na urozmaicenie zwiedzania. 28 ważnych dat w historii od powstania Cieszyna do jego podziału w 1920 r. umieszczono na zewnętrznej części 7 Kół Czasu.

– czytamy na stronie projektu.

Masz swoje pomysły na świąteczne spacery w regionie? Daj znać! Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj