Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Poszukajmy skarbu rozbójnika Ramży

Facebook Twitter

To idealny pomysł na weekend dla żądnych wrażeń. Tym razem w ramach cotygodniowego cyklu Radia 90 zapraszamy Was na spacer śladami rozbójnika Ramży.

Pomysł na weekend

To idealne miejsce na poranną rozgrzewkę, spacer z kijkami, zabawę z dziećmi i rowerową przejażdżkę. W ramach naszego cyklu „pomysł na weekend” zachęcamy do wykorzystania jesiennej pogody na spacer wśród drzew, czyli na kręte ścieżki zlokalizowane na wzniesieniu o nazwie Ramża.

Pomysł na weekend – poszukajmy skarbu!

Ramża, zwana często Ramżulą, jest najwyższym, liczącym 325 m n.p.m., naturalnym wzniesieniem na Płaskowyżu Rybnickim, wznosi  się nad dwoma miastami: Czerwionką-Leszczynami i Orzeszem.  Pod koniec zaś XVIII stulecia właśnie w zboczach tego wzgórza wydrążono pierwsze w okolicy sztolnie w poszukiwaniu węgla kamiennego. Dało to początek (nieczynnej już) kopalni „Dębieńsko”.

Na przestrzeni ostatnich lat na wzgórzu wytyczono szereg ścieżek – rowerowych, biegowych czy do uprawiania nordic walking. To miejsce wręcz stworzono do wszelkich aktywności i spacerów.

Na Ramżę można dostać się z kilku stron. Od Orzesza-Jaśkowic ulicą Fabryczną, od strony Czerwionki – Leszczyn ulicą Bełkowską, natomiast rowerem najlepiej dostać się od ulicy Leśnej, na granicy Orzesza i Ornontowic. Trasy i ścieżki są świetnie oznakowane, przy oznaczonych ścieżkach są tablice informacyjne, jest również wiele punktów do odpoczynku, a w międzyczasie można zaczerpnąć trochę informacji na temat Ramży,

Pomysł na weekend – rozbójnik Ramża i jego skarb

Z Ramżą powiązana jest legenda o rozbójniku od imienia którego nazwano wzniesienie. Rozbójnik – a pierwotnie rycerz pochodził z majętnej szlachty. Popadł jednak w konflikt z prawem i musiał uciekać. Schronił się jednak niedaleko – zamieszkał w niedostępnej, zarosłej chaszczami jaskini, w lasach na wzgórzu leżącym w jego dobrach razem z ulubionymi towarzyszami koniem, pieskiem i kotkiem. W jaskini ukrył także swój majątek. Żyjąc w lesie zaczął grabić bogatych przemierzających pobliskie lasy. Jak wszyscy szlachetni rozbójnicy, łupił bogaczy, a pomagał biednym.  Ramża działał bardzo przemyślanie i sprytnie unikał pogoni. Konia kazał podkuć na odwrót, żeby ślady wskazywały kierunek przeciwny jeździe. Kiedy Ramża uciekał na północ, pościg ruszał na południe, zgodnie ze wskazaniem odbić podków. Stąd chyba narodziła się legenda, że zbójnik miał stopy wykręcone piętami do przodu.  Wielu próbowało odnaleźć pozostawiony, gdzieś w lesie skarb, może poszukasz i ty.

Rozbójnik Ramża stał się bohaterem wielu gadżetów wydawanych w gminie Czerwionka-Leszczyny. Jego postać można odszukać między innymi na kolorowankach dla dzieci, magnesach, kubkach. Legenda na dobre zakorzeniła się wśród lokalnej społeczności.

Rusz w trasę „Śladami Belka”

Ścieżka edukacyjna „Śladami Belka” to wyznaczona trasa o długości ok. 2,5 km. Powstała z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi Bełk oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. Rozpoczyna się w centrum miejscowości Bełk, gdzie zamieszczona została tablica informacyjna o tematyce „Bełk dawniej i dziś”. Podążając ścieżką należy następnie udać się pod zabytkowy drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny, przy którym zamieszczona została informacja o tym najcenniejszym zabytku w okolicy. Kolejną stacją jest „Górka Lukasów” – Kopiec pochodzący z 1866 roku. Aleja dębowa poprowadzi nas dalej, pod figurkę Matki Boskiej Królowej Nieba tzw. „Panienkę”. Następnie wyruszymy aleją Bełkowską w stronę góry Ramża, gdzie poznamy legendę o zbójniku Ramży. Później brzegiem lasu udamy się w stronę „Górnioka” i wrócimy z powrotem. Miejsca te zostały opisane na tablicach informacyjnych znajdujących się przy odpowiednich punktach tej trasy. Turyści na szlaku poznają rzeczywistość, która ich otacza, najbliższe środowisko lokalne i historię regionu.

Wieża meteo na szczycie wzgórza

Spacerując po terenie Ramży warto zajrzeć pod największą atrakcję wzniesienia wysoką wieżą, na której umieszczono najnowocześniejszy radar meteorologiczny w Polsce. Radar na Ramży ulokowano w 1995 roku. Jego właścicielem pozostaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Radar jest jednym z ośmiu tego typu urządzeń, rozproszonych na terenie kraju, których zadaniem jest ostrzeganie przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Monitoruje obszar w promieniu 200, 300 km, badając ilość wody w powietrzu, dzięki czemu można przewidywać intensywność opadów atmosferycznych.

W 2010 roku uległo awarii pierwsze działające tutaj urządzenie, Meteor 360AC. Koszty naprawy okazały się olbrzymie, dlatego podjęto decyzję o wyposażeniu wieży na Ramży w nowy sprzęt. Obecnie monitoring meteorologiczny Śląska zapewnia – najnowocześniejszy w Polsce – radar Meteor 1600C. Urządzenie pozwala rozróżnić rodzaje opadów (deszcz, śnieg, mżawka, grad) oraz prognozować ich intensywność. W Polsce pracuje w sumie 8 radarów meteorologicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024