Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zimowy spacer po Parku Zdrojowym [FOTO]

Facebook Twitter

Zapraszamy do kontynuacji naszej serii artykułów o miejscach, które warto odwiedzić podczas weekendu w naszym regionie. Tym razem skupimy się na Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju, miejscu o niezwykłym uroku i bogatej historii.

Pomysł na weekend: zimowy spacer po Parku Zdrojowym

Park Zdrojowy, położony w dzielnicy Zdrój, pomiędzy ulicami 1 Maja i Witczaka, jest sercem jastrzębskiego sanatorium, które powstało w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest to miejsce tętniące życiem, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i spotkań. Na terenie parku znajdują się liczne zabytki, takie jak inhalatorium, okazały Dom Zdrojowy, gdzie organizowane są warsztaty i koncerty, muszla koncertowa, dawna pijalnia wód, obecnie funkcjonująca jako kawiarenka Central Park, filia biblioteki mieszcząca się w zabytkowej Masnówce, oraz  Łazienki III.

Pomysł na weekend. Zabytkowa Mansówka

Masnówka, nie tylko filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale również urocza kawiarnia. To także przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych i warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Otoczenie budynku tworzą parkowe alejki, stare drzewa i malowniczy jar, znany jako Dolina Mikołaja.

Filia biblioteki mieszcząca się w zabytkowej Masnówce

Historia Masnówki sięga lat 20. XX wieku, kiedy jastrzębski kurort dynamicznie się rozwijał. To właśnie wtedy, wraz z pojawieniem się elektryczności, asfaltowych dróg, nowych budynków i urządzeń, w Parku Zdrojowym stanęła Masnówka. Wówczas pełniła funkcję siedziby Zarządu Uzdrowiska. Charakterystyczny, symetryczny budynek, z gzymsami nawiązującymi do architektury klasycznej, stał się nieodłącznym elementem krajobrazu kurortu.

Pomysł na weekend. ,,Duet”, czyli figura Tańczącej Pary

Od lat sześćdziesiątych, jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Parku Zdrojowego jest figura Tańczącej Pary. Ta niezwykła rzeźba, stworzona przez Stanisława Słodowego, ma swoją ciekawą historię.

Początkowo, figura miała zdobić otwierany zakład w Moszczenicy. Niestety, nie przypadła do gustu dyrekcji. Mimo to, nie chciano całkowicie porzucić dzieła, które pochłonęło wiele godzin pracy. W efekcie, władze Moszczenicy podjęły decyzję o podarowaniu figury uzdrowisku.

Od tamtej pory, Tańcząca Para zdobi Park Zdrojowy, przyciągając uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Stanisław Słodowy, autor rzeźby, nadał swojemu dziełu nazwę „Duet”. To właśnie pod tą nazwą, rzeźba zdobyła liczne nagrody i uznanie w świecie sztuki.

,,Duet”, czyli figura Tańczącej Pary

Pomysł na weekend. Rzeźby Michała Batkiewicza

Ostatnio na terenie parku pojawiły się nowe rzeźby Michała Batkiewicza, zatytułowane „Cywilizacja”. Batkiewicz, znany ze swoich monumentalnych i ekspresyjnych prac, tym razem zainspirował się życiem i cywilizacją. Jego rzeźby, przedstawiające koła symbolizujące pędzący świat, uciekający czas i podróże, są pełne radości i otwarte na wiele interpretacji. To jedna z wielu planowanych wystaw, które mają wypełnić przestrzeń kulturalną miasta.

Rzeźby Michała BatkiewiczaWarto dodać, że Michał Batkiewicz jest także autorem rzeźby ławeczki Mikołaja Witczaka, która stanęła przy deptaku.

Park Zdrojowy w Jastrzębiu to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego zabytkowy charakter, ale także ze względu na bogatą ofertę kulturalną. To idealne miejsce na spędzenie weekendu, zwłaszcza dla miłośników sztuki i historii.

Pomysł na weekend. Park Zdrojowy- zdjęcia

Park Zdrojowy jest również miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez, w tym jedna ze 'sztandarowych’ – Piknik w Kurorcie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024