Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poseł Gawęda: „Prezydent Rybnika powinien na to popatrzeć z większą dozą zaufania”

Facebook Twitter

Na 167 śląskich gmin, 15 z nich nie zamierza sprzedawać węgla po preferencyjnej cenie – wynika z informacji, którą przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wśród tych 10% samorządów, które nie chcą zajmować się sprzedażą, jest Rybnik. „To nadzwyczajna sytuacja”- mówi z kolei poseł Adam Gawęda.

Poseł Adam Gawęda

Tak też parlamentarzysta komentuje słowa prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, który na naszej antenie stwierdził, że trudno go przekonać do sprzedaży węgla mieszkańcom, skoro w Rybniku są dwie kopalnie.

Adam Gawęda: Są samorządowcy, którzy gdzieś stwarzają różne bariery czy problemy. Ja rozmawiam z niektórymi wójtami i uważają, że oczywiście są pewne jakieś tam niedogodności z tym związane.

Radio 90: Nigdy tego w historii nie robili.

Adam Gawęda: No nigdy tego nie robili, ale patrzą na to w sposób racjonalny, ale jest to wyzwanie, bo jest taki czas i jest sytuacja nadzwyczajna, więc na pewno przy dobrej współpracy uważam, że ten model powinien się sprawdzić. Pan prezydent Rybnika również powinien na to popatrzeć z większą dozą zaufania. Ja jeszcze raz mówię, absolutnie nie róbmy tutaj żadnej polityki, tylko siądźmy do stołu. Jak jest problem, to spróbujmy go rozwiązać, a wiem, że ze strony wojewody i ze strony zarządów spółek taka otwartość i zaangażowanie jest.

Zdaniem posła Gawędy to, że Rybnik posiada na swoim terenie kopalnie, nie powinno zwalniać miasta z włączenia się do systemu sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie.

Adam Gawęda: Tak, tylko proszę zwrócić uwagę, że na kopalniach system produkcji, dystrybucji jest przygotowany pod duże jednostki, czyli jeśli byśmy przeszli, że kopalnia jako duży producent ma być, mówiąc kolokwialnie detalistą w sprzedaży, to ta kopalnia by musiała całą bocznicę i wszystkie te elementy związane z dostawami węgla do ciepłowni, do elektrowni jeszcze rozbudować o tę sprzedaż indywidualną.

W opinii posła Gawędy, do domów na Śląsku powinien trafiać węgiel ze śląskich kopalni, choć nie wyklucza sytuacji, że palić będziemy paliwem z importu.

Adam Gawęda: Jeśli popatrzymy na to kompleksowo to każde paliwo sprzedawane w sieci sprzedaży poprzez te firmy, które nawiązują umowy z samorządami, będą dysponowały węglem certyfikowanym. Czy to do końca będzie tylko śląski węgiel? W tej chwili nie jestem w stanie tego zagwarantować, bo każda kopalnia ma swoich odbiorców i jak się stworzy cały system dystrybucji na Śląsku, to być może w niektórych gminach trzeba będzie pozyskać węgiel importowany, ale zaznaczam, on będzie o parametrach, które będą spełniały wymogi rozporządzenia o jakości paliw.

Czy problemy z transportem węgla z odległych składów się zakończą? Adam Gawęda twierdzi, że to właśnie dzięki wsparciu samorządów i nawiązywaniu umów z lokalnymi skaldami, do takich przypadków nie powinno dochodzić.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj