Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Prawie 14 mln złotych na trzy ważne projekty w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Trzy wodzisławskie, bardzo ważne dla miasta projekty otrzymały dofinansowanie i to w niebagatelnej wysokości, bo 14 mln złotych. Jest więc zielone światło dla rewitalizacji dworca kolejowego i budowy centrum przesiadkowego. W planach jest też utworzenie parkingu rowerowego na części skweru na styku ulic Rybnickiej i Jana Pawła II.

fot. wodzislaw-slaski.pl

Planowane są także nowe ścieżki rowerowe. Kolejnym projektem, który ma zostać zrealizowany z udziałem środków unijnych, jest stworzenie Centrum Usług Społecznych, gdzie pomoc i wsparcie będą mogli otrzymywać członkowie całej rodziny. Ma ono powstać w gruntownie zmodernizowanym dzisiejszym starym hotelu MOSiR-u, na terenie stadionu.

Śląski Urząd Marszałkowski podał właśnie wyjątkowo dobre informacje dla naszego miasta. – Otrzymamy dofinansowanie na modernizację dworca kolejowego, budowę centrum przesiadkowego i stworzenie Centrum Usług Społecznych! To razem blisko 14 mln zł dofinansowania. To bardzo dobra wiadomość. Już wiemy, że mamy zielone światło dla realizacji tak ważnych dla nas projektów – informuje prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Prace zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Dzięki dofinansowaniu możliwa jest również budowa centrum przesiadkowego (infrastruktury towarzyszącej) – projektu, który jest nierozerwalnie związany z projektem rewitalizacji dworca. W planach jest między innymi: utworzenie parkingu na części skweru na styku ulic Rybnickiej i Jana Pawła II, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Planowane jest również wyodrębnienie nowych ścieżek rowerowych, usytuowanych wzdłuż ulicy 26 Marca oraz szerokiego ciągu pieszo-rowerowego ulica Pośpiecha-Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.

Kolejnym projektem który ma zostać zrealizowany z udziałem środków unijnych jest stworzenie Centrum Usług Społecznych. Czym ma ono być? Przede wszystkim miejscem, w którym odpowiednią pomoc i wsparcie będą mogli otrzymywać członkowie całej rodziny. Ma ono powstać w gruntownie zmodernizowanym dzisiejszym starym hotelu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, znajdującym się na terenie stadionu.

Centrum Usług Społecznych ma, jak mówi jego nazwa, świadczyć różnorodne usługi, których odbiorcą będzie wodzisławskie społeczeństwo. Mają w nim pracować pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, wychowawcy czy też asystenci rodzinni. W ramach usług w centrum będą odbywać się zajęcia dla dzieci, które otrzymają pomoc w nauce czy rozwiązywaniu codziennych problemów, zajęcia dla rodziców, w planach jest również prowadzenie różnych terapii oraz mediacji.

Projekty zakwalifikowane do dofinasowania:

1) ,,Pociąg do dwóch kółek- budowa Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim”

Kwota całkowita projektu: 8 547 038,17

Kwota dofinansowania: 5 948 059,02

2) Przebudowa i rozbudowa budynku Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim

Kwota całkowita projektu: 5 754 101,27

Kwota dofinansowania: 4 890 986,08

3) Przebudowa budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b w Wodzisławiu Śląskim celem rozszerzenia usług społecznych świadczonych przez Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego „DZIUPLA”

Kwota całkowita projektu: 4 040 026,64

Kwota dofinansowania: 2 933 763,88

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2020