Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prezes RSM: Walczymy o niższe stawki za ogrzewanie mieszkań w blokach

Facebook Twitter

Tegoroczny sezon grzewczy dla lokatorów Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, będzie jeszcze droższy niż poprzedni. A ten, który właśnie został rozliczony, wywołał niezadowolenie wśród części mieszkańców.

Niższe stawki za ogrzewanie mieszkań
Fot. PIxabay

Niższe stawki za ogrzewanie mieszkań w blokach? RSM o nie walczy

Wielu z nich, jak już mówiliśmy w Radio 90, miało niedopłaty nawet po 3 tysiące złotych. Po protestach RSM przeanalizowała reklamacje, ale zdecydowaną większość odrzuciła, bo rozliczenia były prawidłowo policzone. Części mniej zamożnym lokatorom, spółdzielnia rozłożyła opłaty na raty.

Tymczasem Marek Newe prezes RSM z niepokojem patrzy na ten sezon, bo będzie on rekordowo drogi.

Czekają nas podwyżki od 20 do 30 procent

– przyznaje w rozmowie z naszym reporterem.

Marek Newe: Co niestety nie jest zgodne z ustawą o ochronie przed nadmiernym wzrostem cen energii cieplnej. I w tej sprawie też zwróciliśmy się do Prezesa URE o wyjaśnienie. Odpowiedź, jaką uzyskaliśmy, nie jest satysfakcjonująca, ponieważ prezes URE umywa ręce od tego problemu, ustawiając się w pozycji nie strony, a tylko instytucji czy organu, zatwierdzającego taryfy. Dalszymi naszymi krokami będzie zwrócenie się do dostawcy ciepła do PGNiG Termika o ustosunkowanie się do tego problemu. Być może nawet sprawa gdzieś tam w konsekwencji może trafi do sądu.

Rybnickie osiedla ogrzewane są z różnych źródeł, najwięcej zapłacą ci, do których dociera ciepło z wybudowanych w ostatnim czasie czterech kotłowni gazowych.

Marek Newe: Będą niedopłaty i obawiamy się, że mogą być większe nawet niż w roku ubiegłym.

Radio 90: Akceptowalna podwyżka to jest jaka?

Marek Newe:  Tzn. ustawa mówi o 40% wzroście cen w stosunku od września ubiegłego roku do września tego roku. Natomiast jeżeli już te ceny wzrosły bardziej, to już ta podwyżka wykracza poza ramy przewidywane ustawą.

W tej sprawie prezes RSM rozmawiał z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą. Czy Miasto Rybnik może zostać mediatorem w sporze pomiędzy RSM a PGNiG Termika? Czy władze miasta mogą pomóc mieszkańcom? O to pytać będziemy jutro (21.11.) porannego gościa Radia 90 prezydenta Piotra Kuczerę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023