Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wolnik: „Kolej Dużych Prędkości na Śląsku? Ktoś oszalał”

Facebook Twitter

Mimo protestów mieszkańców, rząd forsuje ideę budowy kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wpłynął wniosek spółki CPK, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii kolejowej z Katowic do granicy państwa.

Kolej Dużych Prędkości – kolejne inwestycje spółki

O inwestycji, która od lat budzi tyle emocji, Arkadiusz Żabka rozmawiał z porannym gościem Radia 90, Grzegorzem Wolnikiem Pełnomocnikiem do spraw Planowania, Rozwoju i Gospodarki w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka Leszczyny.

Grzegorz Wolnik: Jest to dla nas ogromny zawód wszystkich, którzy z tym procesem CPK są związani, albo też przeciwko niemu protestowali, bo stary rząd jeszcze tak naprawdę rzutem na taśmę próbuje tworzyć politykę faktów dokonanych. To nie tylko kwestia samych decyzji środowiskowych, ale proszę zwrócić uwagę na to, że oni nawet w tej chwili jeszcze próbują kupić 200 pociągów. Byłem teraz w tym tygodniu na kilku spotkaniach z mieszkańcami Mikołowa, Czerwionki-Leszczyn. Ludzie są oburzeni tym, co się dzieje.

Co próbuje ukryć CPK, kierując wniosek w sprawie linii kolejowej do granicy państwa, a nie Ostrawy ? – pytał retorycznie Grzegorz Wolnik poranny gość Radia 90. Arkadiusz Żabka pytał z kolei, dlaczego przez protesty części mieszkańców, inni nie będą mogli jeździć szybką koleją.

Radio 90: Pan też uważa, że mieszkańcy nie powinni jeździć szybką koleją? No bo z jednej strony mamy tych, którzy protestują, z drugiej strony mamy tych, którzy mówią chciałbym wsiąść w końcu do pociągu nie byle jakiego, ale takiego, który szybko mnie zawiezie.

Grzegorz Wolnik: Przypomnę, że jesteśmy na Śląsku, na terenie niezmiernie zurbanizowanym, częściowo pokrytym szkodami górniczymi, więc tutaj wybudowanie naprawdę szybkiego pociągu jest praktycznie technicznie niemożliwe. Czy pan, czy słuchacze wyobrażają sobie przez centrum Mikołowa albo przez centrum wioski ośmiometrowy nasyp, który przebiega przez środek, bo tylko tak technicznie to można rozwinąć. Myślę, że ktoś oszalał.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Grzegorzem Wolnikiem do zobaczenia TUTAJ

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj