Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prywatne karetki w płatnej strefie parkowania za darmo w Wodzisławiu Śląskim. To się nie podoba mieszkańcom

Facebook Twitter

Karetki należące do prywatnej firmy parkują za darmo w płatnej strefie parkowania. To się nie podoba mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego. Na sytuację z ulicy Wałowej zwrócił uwagę jeden z naszych słuchaczy. Aleksander pisze do naszej redakcji, że to niesprawiedliwe wobec kierowców, którzy ponoszą koszty parkowania w centrum miasta: jego zdaniem właściciel ambulansów też powinien uiszczać opłatę.

Prywatne karetki w płatnej strefie parkowania za darmo w Wodzisławiu Śląskim

Rozmawialiśmy z Grzegorzem Połomskim Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim, który zarządza strefą płatnego parkowania. Dlaczego firma jest zwolniona z opłat?

Grzegorz Połomski: Ustawa o drogach publicznych w zakresie strefy płatnego parkowania wskazuje nam katalog pojazdów, które są zwolnione, które mają zerową stawkę opłaty za parkowanie. Są to pojazdy m.in. policji, CBA, ABW oraz służb ratunkowych, czyli karetki dopuszcza się do parkowania za zerową stawkę płatności. Również ustawa o elektromobilności dopuszcza parkowanie pojazdów elektrycznych w strefie płatnego parkowania.

Prywatne karetki w płatnej strefie parkowania za darmo w Wodzisławiu Śląskim

Prywatne karetki w płatnej strefie parkowania w Wodzisławiu. Co wynika z ustawy?

Ustawa nie precyzuje czy z opłaty mogą być zwolnione tylko służby publiczne, czy też te prywatne. Według przepisów karetka jest pojazdem służącym ratowaniu życia i zdrowia, niezależnie od tego, do kogo należy.

Grzegorz Połomski: Pytaliśmy, czy faktycznie właściciele tych karetek realizują usługę na rzecz jakiegoś podmiotu medycznego. Tak realizują usługę na rzecz szpitala w Wodzisławiu Śląskim. To wystarcza ,ta usługa jest realizowana według zawartej umowy pomiędzy nimi i szpitalem 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ustawa wskazuje nam zerową stawkę, także nie możemy takiej opłaty pobierać. Z informacji, które samym nam udało się ustalić, tych pojazdów jest około dwie trzy sztuki zaparkowane.

Grzegorz Połomski Zarząd Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim

Szpital w Wodzisławiu na swoim terenie zabezpieczył miejsce dla tych karetek – d tego zobowiązuje umowa zawarta pomiędzy lecznicą a firmą. Jednak jak dowiedziało się tu Radio 90: właściciel firmy przy ulicy Wałowej wynajmuje pomieszczenie stanowiące bazę dla ratowników medycznych, stąd obecność pojazdów właśnie w tej części miasta.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Oglądaj nasze filmy na kanale YouTube:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj