Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przy szkołach w powiecie cieszyńskim powstały ogrody deszczowe

Facebook Twitter

Ogrody deszczowe czasem przypominają zwykłą rabatkę. Ale to dzięki nim dzieci uczą się jak wykorzystywać i gromadzić deszczówkę.

11 szkół. Ponad półtora tysiąca zaangażowanych osób: dzieci i nauczycieli z powiatu cieszyńskiego. W ramach projektu „Łap wodę” powstały ogrody deszczowe, były warsztaty i konkurs. To była inicjatywa Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

Cieszyn, Ustroń, Wisła, Goleszów, Kiczyce, Górki Wielkie, Hażlach, Dębowiec, Chybie, Drogomyśl i Istebna. To tu przy szkołach już są ogrody deszczowe. Uczniowie w ramach projektu wzięli też udział w warsztatach ekologicznych połączonych z konkursem plastycznym. Wystartowało w nim ponad półtora tysiąca dzieci i nauczycieli ze szkół powiatu cieszyńskiego. Projekt był adresowany do uczniów klas 1-4.

Ogrody deszczowe – zobacz zdjęcia

O tym jak należy dbać o wodę opowiadała dzieciom bajkowa postać – Profesor Beskidzki wraz z Wodźminami – to Strażnicy Czystej Wody. Podczas zajęć dzieci uczyły się m.in. jak wykorzystywać deszczówkę w ogródkach i małych przestrzeniach zielonych znajdujących się przy różnych budynkach. Ogród deszczowy czasem przypomina zwykłą rabatkę, ale składa się w ponad 50 procentach ze specjalnych gatunków roślin hydrofitowych. Tak przygotowane przez dzieci powierzchnie chłoną nawet 40 procent lepiej niż klasyczny trawnik. Dzieci uczyły się jak w prosty i estetyczny sposób, poprzez założenie ogrodu deszczowego, można gromadzić lub spowalniać spływ wód jednocześnie zwiększając w ten sposób bioróżnorodność otoczenia.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024