Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przytulne pokoje, bawialnia, kuchnia z jadalnią. Dom Samotnej Matki w Rybniku otwarty

Facebook Twitter

Dom Samotnej Matki w Rybniku otwarty, w piątek (21.05.) wprowadzi się do niego pierwsza rybniczanka z dwójką małych dzieci. Na potrzeby domu zaadaptowano budynek komunalny przy ulicy Świerklańskiej 4.

Obiekt, który przez lata był zaniedbany, w końcu został całkowicie za blisko 2,5 mln złotych zmodernizowany. Mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Cieszę się, to było takie miejsce, które w centrum miasta zawsze wywoływało niestety negatywne emocje, ponieważ architektura może i piękna, ale bardzo zaniedbana. Również osoby, które tutaj okupowały- to jest chyba dobre słowo –  ten teren nie tworzyły dobrego wizerunku miasta, a dzisiaj mamy inwestycję, która będzie wspierała tych, którzy pomocy potrzebują.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Do tej pory kobiety samotnie wychowujące dzieci trafiały do placówki w Raciborzu. Rodziło to wiele problemów – dodaje wiceprezydent Piotr Masłowski:

Piotr Masłowski: Szczególnie w przypadku pań, które miały dzieci w wieku szkolnym rodziły ogromne problemy, bo trzeba było wyrywać je ze środowiska szkolnego i niestety bardzo często podejmowały wtedy też bardzo ryzykowne decyzje życiowe dotyczące nowych partnerów i różnych tego typu sytuacji. Dlatego fakt, że mamy taki obiekt teraz w centrum Rybnika myślę, że tę pracę socjalną zdecydowanie ułatwi i ułatwi tym osobom, których dotyczy problem poprawę swojego stanu i taki czas na to, żeby zadbać o swoje sprawy i o dzieci.

Placówka przy ulicy Świerklańskiej 4 będzie zarządzana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Mówi jej dyrektor Anna Sowik-Złotoś:

Anna Sowik-Złotoś: Chcemy, żeby to było miejsce bezpieczne, żeby dawało osobom w trudnej sytuacji życiowej taki czas na to, żeby popracować nad swoimi trudnościami, ale również chcemy, aby lepiej sobie radzić w życiu codziennym. Miejsc mamy tutaj 15. Jest to nie tylko dla matek, ojców, opiekunów prawnych, ale również dla kobiet w ciąży, które są w trudnej sytuacji, chcą wyjść z rodziny pierwotnej, w której są jakieś kłopoty, będą miały tutaj swoje miejsce. Ten dom jest również dla osób niepełnosprawnych. 15 osób łącznie z dziećmi będą mogły popracować tutaj nad swoim lepszym życiem.

Anna Sowik-Złotoś, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Co czeka na nowych mieszkańców? Całodobowa opieka, także psychologiczna i prawna. Powstały też przytulne pokoje, bawialnia, kuchnia, jadalnia i salon telewizyjny. Przed budynkiem stanął też plac zabaw. Mówi Monika Biły kierownik Dom Samotnej Matki w Rybniku:

Monika Biły: Jesteśmy w bawialni, tu myślę, że dzieci będą spędzały jak najwięcej czasu. Z pełnym wyposażeniem, zabawki są z atestami. Pokoje są wyposażone w łóżka, można spać pojedynczo lub podwójnie. Szafy, biurka, laptopy, kuchnia z jadalnią, deski do prasowania, pralki- standard jest wysoki. Mama tu ma wszystko.

Monika Biły, kierownik Dom Samotnej Matki w Rybniku.

W domu można spędzić 12 miesięcy. Później jeżeli się mieszkańcy nie usamodzielnią czekać na nich będą mieszkania chronione. Co ważne z domu mogą korzystać nie tylko samotne matki z dziećmi, ale również ojcowie samotnie wychowujący swoje dzieci. Ustawodawca nie przewidział jednak takiej nazwy jak Dom Samotnego Ojca.

Zobacz zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj