Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pszów: Niebawem umowy na usuwanie azbestu

Facebook Twitter

Informacja o dotacji jest, ale umowy miasto jeszcze nie podpisało. Pszów w tym roku wesprze kilkudziesięciu właścicieli domków jednorodzinnych w usuwaniu azbestu z dachów. Miasto czeka jednak na pieniądze z funduszy unijnych.

Fot. kaboompics / pixabay.com

Rakotwórczy materiał zniknie, a to w miejsce pojawią się inne pokrycia dachowe. Dopłata dla mieszkańców bowiem obejmuje nie tylko usuwanie azbestu, ale również wsparcie odbudowy nowego dachu.

Ewa Jaskóła: Już na etapie tworzenia regulaminu i w momencie gdy ogłaszaliśmy nabór dla mieszkańców, był wprost kwoty wpisane w ten regulamin i to wychodzi 25 zł za m2 w przypadku demontażu tego azbestu i wywiezienia go z posesji- to jest jedna dotacja. Druga dotacja, jeżeli mieszkaniec będzie chciał odtworzyć uszkodzony dach, jest to wtedy 100 zł za m2 powierzchni odtworzonej pokrycia dachu, ale nie więcej niż 20 tys. zł. za jeden budynek.

Radio 90: Czyli po prostu mieszkańcy wiedzą jakich stawek się spodziewać i w jakich widełkach mieści się ta dotacja.

Ewa Jaskóła: Tak, wszystko było określone w regulaminie, mieszkańcy, którzy składali wnioski, znali kwoty.

– mówiła Ewa Jaskóła, kierownik referatu promocji i środków pomocowych Urzędu Miasta w Pszowie. Miasto na ten cel z funduszy zewnętrznych pozyskało blisko 600 tysięcy złotych. Trafią one do 51 właścicieli domów, którzy zakwalifikowali się do programu. Pieniądze będą – słyszymy w pszowskim magistracie, ale miasto czeka na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Mieszkańcy też muszą czekać z rozpoczęciem prac.

Ewa Jaskóła: Jeżeli mieszkańcy stracą możliwość dotacji, my nie będziemy mogli podpisać umowy o powierzenie grantu.

Radio 90: Już można szukać firm, które się tym zajmą? W okolicy 50 firm, które wyremontują dach, chyba nie ma aż tylu.

Ewa Jaskóła: Tak, z wykonawcami mieszkańcy już mogą się kontaktować. Cały program nie będzie realizowany tylko i wyłącznie w tym roku. To jest program, który potrwa do 2022 roku, czyli mieszkańcy już we wnioskach deklarowali, kiedy inwestycję chcą przeprowadzić u siebie.

W najbliższych tygodniach miasto planuje spotkanie informacyjne dla osób, które zakwalifikowały się do programu utylizacji azbestu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021