Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Raciborskie Centrum Recyklingu utworzyło własny Ośrodek Badań i Rozwoju

Facebook Twitter

Raciborskie Centrum Recyklingu utworzyło własny Ośrodek Badań i Rozwoju. To pierwsza tego rodzaju działalność na Śląsku w spółce komunalnej odpadowej i jedna z pierwszych w kraju.

Fot. Pixabay

Raciborskie Centrum Recyklingu

Chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii w gospodarce odpadami. Prace badawcze i rozwój mają przynieść praktyczne rezultaty w postaci patentów i pomysłów. Jednym z obszarów, w jakich prowadzone są badania, jest przyspieszenie procesu produkcji naturalnego kompostu organicznego:

Jan Makowski: Podjęliśmy współpracę z panią Generowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i z jej udziałem wermikompostowanie, czyli użycie dżdżownic do tego, żeby przyspieszyć proces powstawania nawozu organicznego, do tego, co ważne, te małe stworzonka powodują znaczne utraty dyskomfortu zapachowego. Oczywiście kompost powstaje w sposób tlenowy, tutaj nie ma jakichś dobroczynnych, rażących zapachów, natomiast dżdżownice przyczyniają się do tego, że on prawie zupełnie znika. To bardzo ważna rzecz dla nas, szczególnie że jesteśmy otoczeni tutaj mieszkańcom.

– wyjaśnia prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu.

Jan Makowski

Drugi obszar badań prowadzonych w ośrodku dotyczy zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców:

Jan Makowski: Ten proces selektywnej zbiórki i przetwarzania nie jest doskonały, więc znajdujemy jakieś tam butelki czy kawałki plastiku, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Zastanawialiśmy się, jak to zrobić, żeby to przetworzyć, żeby to, co da się użyć, zrobić jeszcze raz- to jest jedna z dziedzin, którą również zgłębiamy. Ostatnio nabyliśmy urządzenie specjalistyczne, które powoduje wydłużenie czasu eksploatacji tego składowiska o 5 lat. Jak się przyjmie, że jest to około 10 milionów rocznie, to z 10 razy 5 to jest 50 mln, które będzie można przeznaczyć na cele ekologiczne i stworzyć tym samym lepsze warunki do przetwarzania tego, co jest nam niepotrzebne.

Trzeci obszar badań jest skupiony na złożach gazowych powstających z rekultywowanych na składowisku odpadów:

Jan Makowski: Badamy w taki sposób gazy i eksploatujemy, aby wykorzystać je do produkcji prądu i być może razem z ciepłem do magazynowania i wykorzystania w innym miejscu. Co oznacza, że to, co do tej pory było niepotrzebne, dzisiaj możemy spożytkować w sposób, który w idei obiegu zamkniętego jest bardzo ważny.

Prowadzenie badań w ramach własnego ośrodka z laboratorium pozwala też starać się o środki unijne na rozwój, ale też jest ważnym krokiem do opracowania technologii, które potem będzie można sprzedawać na zewnątrz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj