Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ROW 577. Cztery kopalnie, jedna historia – wystawa fotografii w Zabytkowej Kopalni Ignacy

Facebook Twitter

ROW 577 - to nietypowy projekt Marka Lochera, śląskiego fotografika i dokumentalisty, o kopalniach ziemi rybnickiej.

To kawał historii naszego regionu i opowieść o ludziach stąd. O ich pracy, trudach, zaangażowaniu. Już 24 listopada na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się wernisaż pierwszej wystawy fotograficznej poświęconej kopalniom dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, czyli o dzisiejszej, czteroruchowej, zespolonej kopalni KWK ROW, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej.

Niezwykłą wystawę przygotował Marek Locher, śląski fotografik i dokumentalista. To wyjątkowy projekt poświęcony kopalniom z Chwałowic, Jankowic, Rydułtów i Radlina. Prezentuje on subiektywne spojrzenie artysty na górnicze i ciągle żywe dziedzictwo Rybnickiego Okręgu Węglowego. To podróż po industrialnej archeologii, współczesnej kompozycji, przeplecionej z opowieścią o ludziach – górnikach z rybnickich kopalń.

Sam artysta o wystawie mówi tak:

Kopalnie ROW-u „zobaczyłem bardziej” stosunkowo niedawno, gdy fotografowałem maszyny wyciągowe na terenach wszystkich śląskich kopalń. Wówczas, tak jak obecnie – istniały już tylko cztery fedrujące zakłady: Rydułtowy, Marcel, Chwałowice, Jankowice. Od tamtych zdjęć minęła dekada, gdy sprzyjające okoliczności pozwoliły mi na powrót i zupełnie nowe poznanie rybnickiego górnictwa. Cechą wspólną jest wiek tych kopalń, najmłodsza ma 100 lat, najstarsza istnieje od 217 lat. Na tym fakcie się skupiłem: odnaleźć, pokazać cechy, elementy, budynki świadczące o tak dawnym pochodzeniu. To taka industrialna archeologia, którą uwielbiam uprawiać. Jednak cokolwiek bym nie odnalazł, to przecież występuje we współczesnym otoczeniu, to też naturalnym jest pokazanie stanu obecnego i co najważniejsze – pracującą tu i teraz załogę każdej z kopalń!

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 rozmową z autorem projektu. Poprowadzi ją Joanna Stebel, twórczyni cyfrowa zajmująca się dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska. Wydarzenie domknie koncert Dead Factory. To autorski projekt muzyczny Macieja Mutwila inspirowany industrialnymi obrazami i dźwiękami przemysłowego Śląska i okolic.

Wydarzenie objął patronatem Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz Prezydent Miasta Rybnika.

Harmonogram wernisażu projektu ROW 577

godzina 18 – rozmowa z autorem wystawy, Markiem Locherem, prowadzi Joanna Stebel
godzina 18.45 – otwarcie wystawy
godzina 19.30 – koncert Dead Factory
godzina 20 – zakończenie wydarzenia

Wstęp wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj