Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozpoczęło się łatanie dziur w Rybniku. W tym tygodniu ulica Hetmańska

Facebook Twitter

Pozimowe klejenie dziur w drogach, czyli uwaga na roboty w Rybniku. Służby Komunalne reagują na bieżąco na zgłoszenia o ubytkach w nawierzchniach asfaltowych i - o ile tylko pozwala na to pogoda - prowadzone są cząstkowe remonty i uzupełnianie powstałych w drodze dziur.

fot. rybnik.eu A.Skupień

W tym tygodniu trwają parce na Hetmańskiej, frezowana jest odcinkowo nawierzchnia, bo jej stan po okresie zimowym nie nadawał się do remontu cząstkowego ze względu na zbyt dużą ilość ubytków. Planowane jest, niezależnie od dokonywanych remontów cząstkowych, wykonanie tam nakładki asfaltowej. Prace potrwają do piątku (5.03.)

W sezonie zimowym, w krótkich okresach bez opadów śniegu dokonywaliśmy uzupełniania ubytków masą asfaltobetonową używaną na zimno, którą można stosować w temperaturach do -5 st. C

– mówi Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

Bezpośrednio po ustaniu okresu mrozów, kiedy można już było uruchomić recykler do asfaltu, skorzystaliśmy z tej możliwości i od dwóch tygodni prowadzimy remonty masą na gorąco, odzyskiwaną z gruzu asfaltowego przy pomocy tego urządzenia

– dodaje.

We wtorek 2 marca, rybniccy drogowcy po raz pierwszy pobrali masę asfaltową z otaczarni, której praca także uzależniona jest pogody – otaczarnia nie może pracować, kiedy temperatura spada poniżej zera.

Korzystamy z każdej możliwości uzyskania materiału służącego do przeprowadzenia remontów nawierzchni i kierujemy do tego maksymalną ilość brygad roboczych, by jak najszybciej usunąć tak uciążliwe dla kierowców ubytki

– zapewnia dyrektor Grycman.

Poniżej kilka ciekawostek, w postaci liczb, dotyczących dokonywanych przez RSK remontów drogowych:

  • masą asfaltową na zimno, w okresie od połowy listopada 2020 do połowy lutego 2021, uzupełniono około 370 m2 ubytków,
  • masą przetwarzaną w recyklerze, w okresie ostatnich dwóch tygodni, uzupełniono około 1 500 m2 ubytków,
  • w okresie, kiedy aura na to pozwalała (pracownicy nie musieli pracować przy zimowym utrzymaniu dróg i chodników) przy zastosowaniu materiału na zimno, codziennie przy uzupełnianiu ubytków pracowało od 5 do 6 brygad pracowniczych,
  • kiedy tylko temperatura na to pozwoliła, uruchomiony został recykler do asfaltu, i za pomocą masy przetwarzanej w tej maszynie prowadzono remonty przy użyciu 5 brygad roboczych dziennie (3 brygady na zmianie pierwszej i 2 na drugiej)
  • od 2 marca br. prowadzone są remonty przy pomocy masy asfaltowej wytwarzanej w otaczarni, w sile 4 brygad dziennie (dwie na I zmianie, dwie na II zmianie)
  • od 1 marca br. frezowana jest odcinkowo nawierzchnia w ciągu ul. Hetmańskiej – jej stan po okresie zimowym nie nadawał się do remontu cząstkowego ze względu na mnogość ubytków. Planowane jest, niezależnie od dokonywanych remontów cząstkowych, wykonanie tam nakładki asfaltowej na wyfrezowanych odcinkach w dniach od 3 do 5 marca br.

Przy ustalaniu kolejności wykonywania prac na poszczególnych ulicach brana jest pod uwagę kategoria drogi i ilość przemieszczających się nią pojazdów. Pierwszeństwo w remontach mają oczywiście główne ciągi komunikacyjne i drogi w centrum, z których korzysta najwięcej użytkowników. Codziennie jednak przynajmniej dwie brygady zajmują się uzupełnianiem ubytków na drogach dojazdowych, osiedlowych i innych równie ważnych dla mieszkańców naszego miasta i innych użytkowników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2024