Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnickie Bajtle w szkole – konferencja o potrzebach dzieci w szkołach i roli nauczycieli

Facebook Twitter

Rybnickie Bajtle w szkole - pod takim hasłem na kampusie spotkali się pracownicy szkół - psychologowie i pedagodzy. Rozmawiano o szkolnych potrzebach dzieci objętych pieczą zastępczą.

Rybnickie Bajtle w szkole
fot.picjumbo_com/ pixabay.com

Około 300 dzieci z rodzin zastępczych chodzi do rybnickich szkół i przedszkoli. Potrzebują one zwykle więcej czasu i uwagi ze strony nauczycieli, pedagogów i psychologów – przekonuje Arkadiusz Andrzejewski dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku. Na rybnickim kampusie odbyła się konferencja na którą zaproszono głównie psychologów i pedagogów pracujących w placówkach edukacyjnych:

Arkadiusz Andrzejewski: To dziecko, które jest w systemie pieczy, jest też uczniem. Trzeba spojrzeć na te nasze dzieciaki właśnie z takiej perspektywy dziecka, które przeżyło jakieś doświadczenia, które przeżyło traumy, które potrzebuje może czasami więcej czasu na to, żeby zaadaptować się do takich warunków szkolnych, bo w jego życiu zmieniło się wszystko.

Radio 90: A tego szczególnego spojrzenia w pana odczuciu czasami brakuje?

Arkadiusz Andrzejewski: Nie chciałbym nikogo urazić, ale czasami jest takie myślenie, że jeżeli dziecko trafiło do systemu pieczy, to rozwiązały się wszystkie jego problemy. Jest zupełnie odwrotnie, dlatego że dziecko, które trafiło do systemu pieczy, to dopiero po jakimś czasie zaczyna się przed nami otwierać. Zaczynają się takie problemy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

„Rybnickie Bajtle w szkole” – o szkolnych potrzebach i kłopotach dzieci

Chcemy by szkoła była naszym partnerem – podkreśla Arkadiusz Andrzejewski:

Arkadiusz Andrzejewski:  Partnerem, który może to zauważyć, który może z nami współpracować, ale generalnie który może pomóc temu dziecku właśnie przejść przez ten trudny etap w jego życiu. Liczymy na takie uwrażliwienie nauczycieli, dlatego, że czasami jest takie oskarżanie np. rodziny zastępczej o braki dziecka, które trafiło do nich do rodziny. Jak trafił siedmiolatek czy ośmiolatek, który do tej pory nie był odpowiednio stymulowany w swoim rozwoju, albo dziecko, które było w klasie trzeciej, a ma poziom wiedzy z poziomu klasy pierwszej i tak naprawdę to tylko tak trochę dla świętego spokoju poszło dalej. To temu dziecku trzeba po prostu pomóc i trzeba stworzyć zupełnie inne warunki do edukacji.

Dodajmy że aktualnie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku poszukuje wolontariuszy do pomocy w nauce dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych. Konferencja „Rybnickie Bajtle w szkole” odbyła się na rybnickim kampusie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj