Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: do sprzedania ogromny teren inwestycyjny przy obwodnicy

Facebook Twitter

40 hektarów atrakcyjnego inwestycyjnie terenu, do sprzedania przy rybnickiej obwodnicy. Grunty położone są przy Regionalnej Drodze Racibórz - Pszczyna (DW 935). Obszar leży w granicach trzech dzielnic: Kłokocina, Gotartowic i Boguszowic Starych.

fot. mat. prasowe

Teren w zdecydowanej większości należy do Skarbu Państwa (ok 38,5 ha). Przez wiele lat jego zagospodarowanie było niemożliwe. Przełomowa była decyzja o budowie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej. Miasto liczy na inwestycje, które dadzą pracę osobom nie tylko z Rybnika, ale z całej aglomeracji. Cena wywoławcza to ponad 16 mln złotych, przetarg zaplanowano na 24 marca.

Przetarg odbędzie się 24 marca 2022 r., wadium należy wpłacać do 18 marca 2022 r. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 16 320 000 zł netto (w tym grunt Skarbu Państwa: 15 610 000 zł netto, a grunt Miasta: 710 000 zł netto).

Dla miasta kluczową kwestią będzie jednak aktywizacja gospodarcza tego terenu, dlatego przyszły nabywca ma obowiązek zabudowy nieruchomości budynkami przy zachowaniu wielkości powierzchni zabudowy co najmniej 20% w terminie 48 miesięcy oraz co najmniej 40% w terminie 84 miesięcy, od dnia zawarcia umowy sprzedaży (dotyczy nieruchomości oznaczonych w MPZP jako C25.P/U). Będzie także zobowiązany do budowy kilometra drogi, który skomunikuje teren inwestycyjny z Węzłem Gotartowicka zlokalizowanym w ciągu Drogi Regionalnej (DW 935) w porozumieniu z miastem.

Przetarg odbędzie się 24 marca 2022 roku. Ten duży obszar położony jest w granicach 3 rybnickich dzielnic – Kłokocin, Gotartowice i Boguszowice Stare.

Nieruchomości w przeważającej części (ok. 87%) zlokalizowane są w terenach obiektów produkcyjnych, składów i magazynów z równoważną zabudową usługową.
Obowiązujące na tym obszarze MPZP:
• MPZP 1
• MPZP 42
• MPZP 20

Warto zwrócić uwagę, że teren w zdecydowanej większości należy do Skarbu Państwa (ok 38,5 ha). Prezydent Miasta Rybnika (miasta na prawach powiatu) – wykonujący jednocześnie zadania starosty, jest organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami, jednak wszelkie działania i forma przetargu musiały zostać uzgodnione z wojewodą.
Przez wiele lat zagospodarowanie tego terenu było niemożliwe. Miasto podejmowało wielokrotnie próby komunalizacji tego obszaru w celu jego przygotowania z uwagi na trudne warunki zabudowy, nie było jednak na to zgody wojewody.

Przełomowa była decyzja o budowie rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej. Już wówczas zmieniony został kierunek działań dla tego obszaru. Zaproponowane przez nas rozwiązania zyskały akceptację Wojewody Śląskiego i dlatego dziś możemy mówić o rekordowym przetargu, jeżeli chodzi o powierzchnię oferowaną dla inwestorów przez Miasto Rybnik. Liczę, że już niebawem będzie to obszar gospodarczy, w którym pracę znajdzie wiele osób nie tylko z Rybnika, ale z całej naszej aglomeracji

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Pracownicy Urzędu Miasta Rybnika prowadzili wcześniej uzgodnienia odnośnie uzbrojenia tego terenu z przedstawicielami gestorów sieci. Zawarte zostały porozumienia z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A., a także z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., które potencjalnie pozwalają na dotarcie do szerszej liczby inwestorów. Osoby odpowiedzialne za obsługę inwestorów promują już teren, prowadzą rozmowy z największymi firmami doradczymi i inwestycyjnymi działającymi w sektorze nieruchomości komercyjnych, poprzez które możliwe jest również promowanie tego terenu.

W najbliższym czasie pojawią się także ogłoszenia z ofertą przetargu na stronach internetowych dedykowanych dla przedsiębiorców, zawierających oferty nieruchomości inwestycyjnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024