Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik musi rozbudować składowisko odpadów. Przeszkodą jest lokalizacja lotniska

Facebook Twitter

Miasto Rybnik musi rozbudować składowisko odpadów komunalnych, bo za dwa i pół roku nie będzie już miejsca na śmieci. Przeszkodą okazała się jednak zbyt bliska lokalizacja lotniska w Gotartowicach.

Mszana przenosi PSZOK

Ustawa o ruchu lotniczym mówi, że 4 kilometry od lotniska nie może znajdować się składowisko, tymczasem w Rybniku to 3400 metrów.

To prawda, śmieci przybywa, Rybnik potrzebuje dodatkowej przestrzeni, na przeszkodzie stroi ustawa o ruchu lotniczym. Okazuje się, że nasze składowisko, które chcemy rozbudować, po rozbudowie będzie blisko, bo 3400 metrów od lotniska w Gotartowicach. Wiemy, że to jest lotnisko o niezbyt dużym ruchu lotniczym, natomiast przepisy są przepisami. Mamy już eksperta, który zajmuje się lotnictwem a jednocześnie prawem, tak żeby znaleźć jakiś sposób prawny na to, żeby te obostrzenia nie dotyczyły składowiska w Rybniku.

fot. facebook.com/aeroklubrow

Jaki związek ma lotnisko z wysypiskiem śmieci? Okazuje się, że są to ptaki, które pojawiają się w większych ilościach nad składowiskiem odpadów:

Jeżeli chodzi o składowisko, to mogą się tam znajdować żerujące ptaki i dlatego lotnisko nie może być zlokalizowane blisko składowiska, ta minimalna odległość to 4 kilometry, nam brakuje kilkuset metrów. W związku z tym, że charakter naszego lotniska jest jaki jest, to bardziej lotnisko sportowe, mamy nadzieję, że uda nam się takie wyłączenie w tych przepisach znaleźć.

W tym roku miasto Rybnik planuje przygotować projekt rozbudowy składowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023