Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remont Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Efekty widoczne jeszcze w tym roku

Facebook Twitter

"Jesteśmy na początku drogi, myślę, że zabytkowa kopalnia Ignacy stanie się symbolem Rybnickiego Okręgu Węglowego"- mówił poranny gość Radia 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej miasto Rybnik od kilku lat rewitalizuje pokopalniane obiekty.

Sprężarkownia pochłonęła 6 milionów złotych, na 16 milionów oszacowano wartość robót budowlanych w szybie Kościuszko i maszynowni. Kolejne 6,5 mln pochłonie zagospodarowanie terenu.

Piotr Kuczera: Co by było z tym terenem, gdybyśmy nie podjęli strategicznej decyzji 5 lat temu o tym, że wchodzimy w remont zabytkowej kopalni Ignacy i dziś jesteśmy na końcówce. Myślę, że efekty będą widoczne w tym roku. Z punkty widzenia przyszłości to proces związany z rewitalizacją całej dzielnicy Niewiadom, to proces odzyskiwania jakiegoś dziedzictwa  industrialnego, ale też pokazywania, że miasto Rybnik ma zabytek industrialny o wadze regionalnej i ponad regionalnej. Myślę, że stanie się symbolem Rybnickiego Okręgu Węglowego, który jednak pomalutku odchodzi w przeszłość.

-mówił w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Do końca grudnia wyremontowany ma zostać kompleks budynków maszynowni i nadszybia szybu „Kościuszko” gdzie ma powstać multimedialna ekspozycja.

Od 2015 roku kopalnię Ignacy odwiedziło 26 tysięcy osób.

A cała rozmowa do zobaczenia w tej informacji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021