Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skąd kolejki do kardiologa w Rybniku? NFZ: W mieście takie świadczenia realizuje tylko jedna przychodnia

Facebook Twitter

Kolejki do kardiologa w Rybniku wynikają z tego, że w mieście takie świadczenia realizuje tylko jedna przychodnia - odpowiada śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Jak już was informowaliśmy: na wizytę czeka się 1646 dni, czyli blisko 5 lat.

Najwcześniejsza wizyta jest możliwa po 23 kwietnia 2026 roku

W takiej kolejce czeka 300 osób. Tymczasem w ościennych miastach czas na wizytę do kardiologa to dwa miesiące, czasem pół roku. Odpowiedź na pytanie dlaczego w Rybniku są tak długie kolejki jest prosta. W mieście działa tylko jedna taka przychodnia. Jak pisze rzecznik śląskiego oddziału NFZ:

Od 2011 roku, to jest od czasu kiedy zostały zawarte obecne umowy, nie było nowych podmiotów zainteresowanych zawarciem umowy. Dopiero w tym roku wpłynął wniosek złożony przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku w sprawie ogłoszenia konkursu na udzielanie świadczeń w poradni kardiologicznej. Decyzja o ewentualnym ogłoszeniu postepowania konkursowego zostanie podjęta po koniec roku, konieczne jest bowiem przeanalizowanie przesłanek płynących z poziomu realizacji świadczeń.

W przypadku, gdy nie uda się uzyskać zadawalającej poprawy dostępności do lekarza kardiologa, śląski oddział NFZ zapowiada że podejmie kroki w celu ogłoszenia postępowania konkursowego tam, gdzie dostęp jest ograniczony. NFZ podkreśla, że obecnie na terenie województwa śląskiego funkcjonuje 168 poradni kardiologicznych. Pacjentom z Rybnika pozostaje zatem czekać albo szukać pomocy w ościennych miastach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj