Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy policjanci podsumowują pierwszy miesiąc wakacji

Facebook Twitter

Śląscy policjanci apelują: dbajmy o swoje bezpieczeństwo w czasie wakacji. Statystyki są kiepskie: w wypadkach zginęło 11 osób, utonęły cztery kolejne

To był okres wytężonej, ciężkiej pracy – tak o pierwszej połowie tegorocznych wakacji mówią śląscy policjanci. I prezentują statystyki.

Śląscy policjanci mają pełne ręce roboty. Właśnie podsumowali pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji. Statystyki mówią wiele. Od początku wakacji na terenie Śląska doszło do 225 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 261 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych było 3 pieszych, 3 motocyklistów i rowerzysta. Do śmiertelnych wypadków dochodziło także w naszym regionie – w Wodzisławiu Śląskim zginął 53-letni motocyklista, a w Świerklanach 28-letni kierowca seicenta, który swoim autem wbił się pod ciężarówkę. Tragedię mieliśmy także na trasie Rybnik-Gliwice, gdzie zginęła 69-letnia kobieta. Ponadto na drogach województwa śląskiego doszło do 4275 kolizji. W tym czasie śląscy policjanci zatrzymali 963 nietrzeźwych kierujących.

fot.gliwice.policja.gov.pl

Nie brakuje wypadków, kolizji, są ofiary – podkreślają funkcjonariusze

Śląscy policjanci po raz kolejny przypominają wszystkim kierującym o ostrożnej jeździe i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz do natężenia ruchu. Pamiętajmy, aby podczas jazdy zwracać uwagę na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Zwolnijmy na mokrej nawierzchni. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Nie zapominajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko ma zaplanowany grupowy wyjazd autokarem na wycieczkę, obóz czy kolonie, zadbaj o kontrolę autokaru i kierowcy przed wyjazdem

– podkreślają mundurowi.

Okres wakacji wielu z nas spędza nad wodą. Nie każdy jednak wie, że bezpieczeństwo w czasie letnich kąpieli w dużej mierze zależy od nas samych. Nie wchodź  do wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych, zawsze pilnujmy dzieci, nie pływaj, nie wchodź do wody, po użyciu alkoholu – to tylko niektóre z zasady, które w czasie wypoczynku nad wodą powinny nam przyświecać. W tym roku podczas wakacji na Śląsku utonęły już 4 osoby. Byli to mężczyźni w wieku od 26 do 59 lat. Do utonięć doszło w miejscach niestrzeżonych –  w Pyskowicach, Kłobucku, Koniecpolu, Częstochowie.

Śląscy policjanci tropią poszukiwanych

Choć dla wielu osób okres wakacji to czas odpoczynku, policjanci na Śląsku każdego dnia podejmują tysiące interwencji, zatrzymują sprawców przestępstw i osoby poszukiwane. Od początku wakacji zatrzymaliśmy 2143 sprawców przestępstw na gorącym uczynku oraz 1777 poszukiwanych, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Wspólnie z innymi służbami dbamy o bezpieczeństwo. Prowadzimy szerokie działania profilaktyczne – m.in. odwiedzamy obozy harcerskie, kolonie, półkolonie i festyny, gdzie prowadzimy pogadanki, informując o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach. Jednak bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Dlatego bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Zobacz także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj