Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spacer z leśnikiem: zapraszamy na ścieżki edukacyjne

Facebook Twitter

Tym razem zapraszamy wszystkich na ścieżki edukacyjne tworzone przez Nadleśnictwo Rybnik. "Dróżka Kopruszka" - brzmi fajnie prawda? Oto kolejna propozycja w ramach cyklu "spacer z leśnikiem".

Spacer z leśnikiem

Zapraszamy na kolejny spacer z leśnikiem: Zaczął się nowy rok szkolny, czas wytężonej pracy dla uczniów ale też czas, kiedy nowe obowiązki mają także leśnicy. Co ciekawe oni również dbają o edukację dzieci i młodzieży. Organizują dla nich specjalne lekcje na ścieżkach edukacyjnych w lesie. Z Pauliną Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik rozmawiał Robert Krzyżaniak:

Paulina Sobczuk: Od początku roku szkolnego dostajemy telefony, zapytania, czy możemy przyjść do szkoły, do przedszkola albo czy te dzieciaki mogą przyjść do nas na zajęcia edukacyjne. Nie odsyłamy nikogo, staramy się znaleźć dogodny termin, tak żeby przede wszystkim, póki jeszcze mamy tą piękną jesień, w miarę ciepłą zaprosić, do siebie do lasu. A jeżeli zacznie się robić sezon bardziej zimowy, chłodniejszy, to jak najbardziej przyjeżdżamy również do placówek.
Na ten moment mamy 9 ścieżek edukacyjnych na terenie całego nadleśnictwa. Nie zamykamy się oczywiście staramy się robić nowe ścieżki. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnej. W przyszłym roku mam nadzieję, że powstanie więcej tych ścieżek, tak aby każde leśnictwo miało ścieżkę, a leśnictw mamy 16. Rozwijamy się, staramy się układać też te ścieżki tak, aby mówiły ogólnie o lesie i o danym miejscu, gdzie ta ścieżka się znajduje.  Nowa ścieżka będzie znajdowała się przy Zagrodzie Żubrów, ale nie chcę za dużo zdradzać. Mam nadzieję, że za jakiś czas zaprosimy Państwa i do zagrody i na nową ścieżkę. (…)

Paulina Sobczuk

Spacer z leśnikiem: na tablicach są przydatne informacje

Co znajduje się na tablicach informacyjnych, które stoją przy ścieżkach edukacyjnych w lasach?

Paulina Sobczuk:  Zależy wszystko od miejsca. Mówimy o hodowli lasu, o ochronie lasu, zagrożeniach, ale również staram się przybliżyć na tych tablicach, co jest ciekawego. Mamy ścieżkę w leśnictwie Syrynia,  w tak zwanym lesie „Widok” i mamy tablicę poświęconą temu, skąd w ogóle  wzięła się nazwa Widok? Mamy ścieżkę na „Dróżce Kopruszka” i jest ona prowadzona starą linią kolejową – mamy historię tej linii, więc staram się też, żeby każda ścieżka miała coś takiego charakterystycznego dla siebie, co pomoże mieszkańcom tej bliższej i dalszej okolicy trochę poznać dane miejsce.
Oczywiście tablica to nie jest sam tekst, to są również zdjęcia. Do każdej tablicy, do każdej ciekawostki czy informacji zawsze znajduje się jakieś zdjęcie czy obrazek. (…)

Ścieżek edukacyjnych w Nadleśnictwie Rybnik jest kilka. Zajrzyjmy na jedną z nich

Paulina Sobczuk:  Ja zapraszam na każdą ścieżkę, ale chętnie porozmawiam i przedstawię „Dróżkę Kopruszka”, bo jest to jedna z na razie dłuższych ścieżek wymagających w lesie, bo nie jest tak do końca dostępna dla każdego. (…) Ścieżka jest pętelką. To jest leśnictwo Szczotki, miejscowość Przegędza. A jak powiem polana Kanatowiec, myślę, że niektórzy kojarzą gdzie to się znajduje. Robimy pętelkę – ścieżka ma ponad kilometr, także już to jest wymagający spacer. Na ścieżce znajdują się tablice takie jak o zwierzynie większej, o mniejszych zwierzętach, te, które żyją w ziemi, o ptactwem wodnym. Ilość śmieci się rozkładają, bo to też jest bardzo ważny temat i często zaskakujące dzieciaki. (…)

Spacer z leśnikiem: do lasy wybierają się i przedszkolaki i seniorzy

Leśnicy chętnie przyjmują zgłoszenia od placówek oświatowych – ale nie tylko – i opowiadają na specjalnych lekcjach o lesie – dodaje Paulina Sobczuk w rozmowie z naszym reporterem:

Paulina Sobczuk: Od przedszkola tak naprawdę po dorosłych. Mamy dużo zapytań z przedszkoli miejscowych, ale i z dalszych rejonów, szkoły podstawowe rzadziej, ale zdarzają się szkoły ponadpodstawowe, średnie oraz grupy dorosłych. Takich też przyjmujemy bardzo chętnie i bardzo nas to cieszy, że ta edukacja nie kojarzy się wyłącznie z dziećmi, ze szkołą, ale również z takim nabywaniem wiedzy ogólnej, że możemy przyjąć właśnie grupy dorosłych i dorosłych i emerytów tak naprawdę, bo mamy też zajęcia z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, więc takie osoby też przyjmujemy, czasem dowiedzą się czegoś nowego, czasem już tylko utrwalą swoją wiedzę, którą posiadają, a ludzie naprawdę dużo wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą. Oczywiście zapraszamy każdego. Tak jak mówiłam, staramy się, aby znaleźć termin dla każdego. W tym roku wyjątkowo zaczynamy od połowy października, ale zapraszamy już teraz, żeby powoli zastanowić się, czy jest możliwość przejechania do nas na nasze ścieżki. Zawsze, jeżeli mamy możliwość również na ścieżce, na koniec zwieńczeniem jest ognisko, jest taka dodatkowa atrakcja w formie właśnie pieczenia kiełbaski. Więc zachęcam wszystkich, bo to jest naprawdę coś fajnego i przede wszystkim jest wyjście do lasu w teren. Nie siedzimy w ławkach, więc te informacje zupełnie inaczej tam przyswajamy.

Nadleśnictwa z naszego regionu:

Nadleśnictwo Rybnik
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie
Nadleśnictwo Ustroń

Sprawdźcie także:

Leśny Przewodnik Turystyczny – www.czaswlas.pl
Bank Danych o Lasach- www.bdl.lasy.gov.pl

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj