Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Spirala roszczeń musi się skończyć.” Związki zawodowe odniosły się do zawieszenia pracy szpitalnych oddziałów

Facebook Twitter

''Spirala roszczeń musi się skończyć. Obie strony: lekarze i dyrekcja to "spieprzyły". Priorytetem powinien być pacjent'' - mówi Piotr Rajman, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność.

Dziś (02.07.) przed WSS nr 3 w Rybniku cztery reprezentatywne związki zawodowe działające w lecznicy, odniosły się do zawieszenia pracy czterech szpitalnych oddziałów:

Piotr Rajman: Chce przede wszystkim się zwrócić do wszystkich stron tego konfliktu o krok w tył, żeby potem zrobić 2-3 do przodu. Nikomu upór nie jest potrzebny. Obie strony to „spieprzyły”. Tu nie ma, że jedna strona jest winna, a druga nie. Obie strony się uraziły i obraziły, natomiast uważamy, że spirala roszczeń musi się skończyć w sytuacji kiedy szpital tonie.

Piotr Rajman

Zabrakło solidarności między lekarzami a pozostałym personelem

– mówi przewodnicząca Związku Zawodowym Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologi i Intensywnej Terapii:

Wiesława Frankowska: Nie zgadzamy się z formułą prawną dawania komuś pieniędzy, które się de facto nie należą. Za niewykonywaną pracę nie powinien nikt dostać pieniędzy i myślę, że wszyscy się z tym zgadzamy. Jeżeli chodzi o tą solidarność, tak jak żeby już potwierdzili, szpital to jest system naczyń powiązanych i to, że grupa lekarzy mówi, że jest solidarna wobec siebie i zamykamy jeden, drugi, trzeci oddział, tylko szkoda, że zapominają, że na tym oddziale pracują pielęgniarki, położne, rehabilitanci i cały szereg osób z którymi powinni być solidarni. To są osoby które tworzyły te oddziały, żeśmy się tu wszyscy przeprowadzali 20 lat temu.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przedstawiła wspólne stanowisko czterech związków zawodowych:

Renata Krętosz: Absolutnym priorytetem dla naszych organizacji związkowych jest utrzymanie pracy w zakładzie pracy wszystkich pracowników, a w szczególności stanowisk pielęgniarek i położnych. Takim samym priorytetem jest utrzymacie ciągłości udzielania świadczeń medycznych na rzecz pacjentów, tak żeby żaden pacjent z naszego regionu nie został wykluczony z uprawnienia do otrzymania należytej pomocy medycznej. Chcemy zwrócić szczególną uwagę, że podwyżki nie mogą dotyczyć jednej grupy zawodowej, a w przypadku podwyższenia wynagrodzenia na rzecz jednej grupy zawodowej podwyżki powinny objąć wszystkich pracowników szpitala, tzn, wszystkie grupy zawodowe. Chcemy podkreślić, że nad opieką nad pacjentami są zaangażowane wszystkie grupy zawodowe tego szpitala. Tym bardziej nie zrozumiałe jest dla nas cykliczne podwyższanie wynagrodzenia tylko jednej z grup zawodowych.

Przypomnijmy, od 1 lipca w związku z brakiem lekarzy, którzy nie zgodzili się nowe warunki płacy i pracy, zawieszone są w WSS nr 3 w Rybniku cztery szpitalne oddziały.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023