Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zawieszenie pediatrii oraz otolaryngologii w szpitalu w Rybniku: „Wojewoda nie podjął jeszcze decyzji”

Facebook Twitter

Wojewoda śląski nie podjął jeszcze decyzji w sprawie zawieszenia oddziału pediatrii oraz otolaryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. "Czekamy na opinię NFZ"- słyszymy od rzeczniczki wojewody.

Zgodnie z wnioskiem dyrekcji placówki od 1 lipca ze względu na brak kadry lekarskiej na okres dwóch miesięcy ma zostać zawieszona praca oddziału dziecięcego, a na cztery miesiące oddziału otolaryngologii.

Z Aliną Kucharzewską, rzeczniczką wojewody rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Alina Kucharzewska: Czekamy na opinię NFZ w tej sprawie, dopiero po uzyskaniu tej opinii wojewoda podejmie decyzję.

Radio 90: To zawieszenie ma obowiązywać od 1 lipca, czasu więc niewiele…

Alina Kucharzewska: Tak rzeczywiście, tak jak pan redaktor wspomniał od 1 lipca, jak tylko dostaniemy opinię mamy czas, żeby wojewoda podjął decyzję.

Radio 90: Czy opinia Rady Społecznej szpitala ma wpływ na decyzję wojewody?

Alina Kucharzewska: Nie, zgodnie z przepisami kierujemy się przede wszystkim opinią NFZ, wiąże się to z kontraktowaniem czy zawieszeniem kontraktowania.

Sprawa wydaje się jednak przesądzona, bo wojewoda zwykle przychyla się do takich wniosków

– dodaje Kucharzewska:

Alina Kucharzewska: Z doświadczeń, które do tej pory były, jeśli chodzi o takie wnioski ze strony szpitali, wojewoda przychylał się nierzadko do takich wniosków, z tego względu, że daje to czas dyrekcji szpitala na skompletowanie na nowo kadry lekarskiej i w efekcie na przyjmowanie pacjentów.

Radio 90: Co dalej z małymi pacjentami, którzy do tej pory leczyli się w Rybniku?

Alina Kucharzewska: Wojewoda nie odpowiada za zapewnienie kadry medycznej w szpitalach, ale procedury wymagają, że to szpital składając wniosek, musi wykazać w NFZ szpital czy placówkę, która będzie przyjmować pacjentów.

Zgodnie z wnioskiem dzieci z terenu Rybnika mają trafiać do szpitala w Jastrzębiu- Zdroju, Żorach i Rydułtowach. Czy placówki są gotowe? Będziemy to sprawdzać w wiadomościach Radia 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023