Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tabor: Nikt nie może mówić, że jest pokrzywdzony. Po prostu nie mamy pieniędzy na wszystkie drogi

Facebook Twitter

„Na razie nic dalej” – tak o dalszym remoncie i przebudowie Drogi Wojewódzkiej 935, mówi Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Chodzi o odcinek od Rzuchowa w kierunku Rybnika.

W poniedziałek 25 lipca oddano uroczyście do użytku gruntownie wyremontowany fragment drogi od Raciborza, przez Kornowac do Rzuchowa.

Co z dalszą częścią tej trasy?

Racibórz jako lider porozumienia gmin w sprawie budowy drogi Racibórz – Pszczyna jest na ukończeniu dokumentacji od Rybnika w okolice Rydułtów. W tym roku będą występować na zezwolenie na realizację inwestycji

– tłumaczy Zbigniew Tabor.

Zbigniew Tabor: Jeżeli to zezwolenie zostanie udzielone, jest potrzebne w tym momencie znowu jakiś montaż finansowy, żeby można było tę drogę w nowym przebiegu wykonać.

Zbigniew Tabor Dyrektor ZDW

Ten odcinek ma przebiegać po nowym śladzie. Co jednak z odcinkiem prowadzącym przez Rydułtowy? Czy kierowcy przejeżdżający tamtędy nie będą poszkodowani?

Zbigniew Tabor: Nikt nie jest pokrzywdzony. Po prostu trzeba patrzeć na realia finansowe. Proszę zwrócić uwagę, że przez wiele lat myśmy w ogóle takich dużych inwestycji nie prowadzili, bo nie było pieniędzy. Teraz te inwestycje są wykonywane i nie można we wszystkich miejscach równocześnie tego prowadzić. To są ogromne pieniądze. Równie dobrze można powiedzieć, że mieszkańcy Szymocic, przy 919, są jakoś poszkodowani, że tam nie robimy. Ale mógłbym wymienić wiele dróg w województwie śląskim, których nie robimy, a potrzebują tej przebudowy.

Tabor wskazuje na środki unijne, dzięki którym te roboty mogą ruszyć.

Takiego postępu prac jeszcze nigdy nie było

– zaznacza Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, ale jak zaznacza, inwestycje są konieczne w całym województwie.

Jakub Chełstowski: Takich potrzeb w województwie jest bardzo dużo. Jakby tak przymierzyć skalą, to nie jesteśmy w stanie jednej kadencji nadrobić wszystkich braków, które wynikają z poprzednich kadencji. Oczywiście plany są, dokumentacja jest zbierana, ale to sejm będzie ostatecznie decydował jakie działania będziemy podejmowali na 2023 i 2024 rok. My oczywiście chcemy robić zawsze budżet proinwestycyjny i tak będziemy się starać. Ale te ostatnie inwestycje w subregionie zachodnim pokazują, że tych inwestycji o takiej skali w historii jeszcze nie było. Tutaj udało się już dużo zrobić, nie mówimy, że to koniec, ale z drugiej strony te potrzeby są w całym województwie.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski

8 kilometrów nowej drogi między Raciborzem a Rydułtowami kosztowało 95 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022