Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tarcza antykryzysowa także dla prowadzących szkolne sklepiki

Facebook Twitter

Od dziś (23.07.) osoby, które poniosły straty z powodu pandemii koronawirusa mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka śląskiego ZUS.

Beata Kopczyńska: Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych, piśmienniczych na rzecz uczniów, wychowanków i słuchaczy. Mogą liczyć na zwolnienie z opłacenia składek nawet za kilka miesięcy. (…) Muszą jednak spełnić określone warunki. (…)

Prowadzący sklepiki muszą spełnić określone w przepisach warunki, w tym między innym prowadzić przeważającą działalność pod odpowiedni kodem na 30 września ubiegłego roku, jak też wykazać spadek przychodu o co najmniej 40% w tych miesiącach, za które ubiega się o zwolnienie, porównując przychód do września z 2019 r. lub 2020 r.

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy także przedsiębiorców, którzy opłacili swoje należności. Jeśli spełnią warunki i złożą wniosek RDZ-SK również otrzymają oni zwolnienie. W takiej sytuacji będzie możliwość zwrotu nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie). Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40%. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD przeważającej działalności to 79.90.A). Posłuży do tego wniosek RDZ-M.

Ważne terminy

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do 30 września.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj