Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trójwymiarowy skaner w kościele, czyli dokumentacja zabytków dla przyszłych pokoleń

Facebook Twitter

Cyfrowa dokumentacja zabytków w Bełku. Digitalizacja dotyczy drewnianego kościoła i przylegającego do niego cmentarza. Przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk zwracają uwagę, że zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny oraz znajdujące się nieopodal Wzgórze Lukasów to miejsca wyjątkowe. Digitalizacja ruszyła na początku lipca, efekty pracy Mobilnego Centrum Digitalizacji będzie można zobaczyć już za kilka tygodni.

dokumentacja zabytków

Dokumentacja zabytków w trzech wymiarach

Rejestracje obrazów przeprowadziło Mobilne Centrum Digitalizacji (MobiDIG) działające przy Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Digitalizacji zostaje poddany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku oraz znajdujący się wokół niego cmentarz. Dodatkowo obiekt poddano archiwizacji wideo. MobiDIG czyli Mobilne Centrum Digitalizacji nieodpłatnie wspiera w digitalizacji i udostępnianiu do domeny publicznej zasobów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego. To odpowiedź na potrzeby lokalnych instytucji i organizacji kultury, izb regionalnych i prywatnych zainteresowanych utrwaleniem obrazów zabytków. Przedstawiciele Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk zwracają uwagę, że zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny, otaczający go cmentarz oraz znajdujące się nieopodal Wzgórze Lukasów to miejsca wyjątkowe.

fot. www.czerwionka-leszczyny.pl

5 lipca MobiDIG rozpoczęło pracę nad digitalizacją 3D zabytkowych obiektów w Bełku. Digitalizacji zostaje poddany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku oraz znajdujący się wokół niego cmentarz. Dodatkowo obiekt poddano archiwizacji wideo.

MobiDIG czyli Mobilne Centrum Digitalizacji nieodpłatnie wspiera w digitalizacji i udostępnianiu do domeny publicznej zasobów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego

– tłumaczą Łukasz Balczarek oraz Paweł Siodłok, Specjaliści ds. Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach.

Mobilne Centrum Digitalizacji to odpowiedź na potrzeby środowiska lokalnych instytucji i organizacji kultury, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów, którzy chcą podzielić się posiadanymi zbiorami z wszystkimi zainteresowanymi

– dodaje Ewa Caban, Kierownik Działu Centrum Dziedzictwa Kulturowego Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach.

Trwa dokumentacja zabytków specjalnym skanerem

Wybór bełkowskich zabytków do digitalizacji prowadzonej przez placówkę to między innymi efekt kilkuletniej współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk oraz Instytutu, m.in. przy realizowanych przez Stowarzyszenie projektach.

Dokumentacja zabytków potrwa kilka dni

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny w Bełku, otaczający go cmentarz oraz znajdujące się nieopodal Wzgórze Lukasów to miejsca wyjątkowe. Od kilku lat prowadzimy działania mające na celu zachowanie ich dla przyszłych pokoleń, ale również przybliżenie ich historii mieszkańcom Bełku. To właśnie temu służą organizowane Europejskie Dni Dziedzictwa czy zbiórki w ramach akcji Ratujemy zabytki w Bełku.

– podkreśla Michał Stokłosa, Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Efekty pracy Mobilnego Centrum Digitalizacji będzie można zobaczyć już za kilka tygodni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023