Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W kalendarzu 26 stycznia – to dzień kiedy na całym świecie swoje święto obchodzą celnicy

Facebook Twitter

W kalendarzu 26 stycznia - to dzień kiedy na całym świecie swoje święto obchodzą celnicy. W naszym województwie służbę pełni ponad 1100 funkcjonariuszy w zielonych i czarnych uniformach z emblematem Służba Celna. Czym się zajmują na co dzień?

Kusza, aligatory, chińskie węglarki, toksyczna biżuteria dla dzieci, zlikwidowane dziuple z nielegalnym tytoniem i papierosami, kilkanaście maszyn do cięcia i suszenia tytoniu, tysiące zatrzymanych podróbek, amerykański rewolwer i pościg o świcie – tak w wielkim skrócie wyglądał pracowity 2015 rok śląskich celników.

Na co dzień funkcjonariusze pobierają cła i podatki, dbają o bezpieczeństwo finansowe kraju, chronią rynek i konsumentów przed napływem towarów niebezpiecznych i szkodliwych. W województwie śląskim pełnią służbę w czterech urzędach celnych: w Katowicach, Rybniku, Częstochowie i Bielsku-Białej oraz w 10 oddziałach celnych i izbie celnej.

Na przykład w Zabrzu kontrolują zagraniczne przesyłki pocztowe, a na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach oraz Euroterminalu w Sławkowie dbają o płynność i bezpieczeństwo międzynarodowego obrotu towarowego. Celników spotkać można także na bazarach i targowiskach, gdzie walczą z akcyzową kontrabandą.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022