Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W regionie grają orkiestry dęte. Barbórka na kopalni Ignacy [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

W przeddzień Barbórki, w wielu miejscach regionu słychać orkiestry dęte. Mimo, że odwołano oficjalne akademie i karczmy piwne, w regionie zadbano o to, by tradycja Dnia Górnika nie zginęła.

Na terenie Zabytkowej Kopani Ignacy z Rybniku- Niewiadomiu dla dzieci z okolicznych szkół zagrała Orkiestra Dęta KWK Marcel.

Posłuchajcie jak to brzmiało:

Wszystkich zebranych na Barbórce na Ignacu przywitał Alojzy Szwachuła, który od lat dba o tradycje górnicze w kopalni Ignacy.

Szczęść Boże Górnikom.

Alojzy Szwachuła, Stowarzyszenie Zabytkowej kopalni Ignacy

Katarzyna Buchalik z Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu zwracała uwagę, że kultywowanie tradycjom górniczym jest celem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy:

Katarzyna Buchalik: Dużo osób zaglądało ostatnio do naszej kopalni, biorąc pod uwagę czasy pandemii. Jest duże zainteresowanie kopalnią i tym co się u nas dzieje. Cel, jaki stawiano przed Stowarzyszeniem Zabytkowej Kopalni Ignacy i teraz samej kopalni, to uchronić od zapomnienia tradycję górniczą i kultywowanie tradycji śląskiej. To się dzieje dzisiaj.

Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku

Marek Gołosz, dyrektor obiektu zwraca uwagę na prace, jakie toczą się na terenie kopalni, która jest symbolem dziedzictwa przemysłowego w regionie:

Marek Gołosz: Dzieje się sporo, dzieje się bardzo dobrze, przygotowujemy się do wielkiego otwarcia, prace związane  z ponownym, pełnym uruchomieniem tego miejsca trwają. W przygotowaniu jest wystawa poświęcona parze, jako nośnikowi energii, który zrewolucjonizował świat. Jesteśmy też tutaj po to, żeby kultywować górnictwo, które dało tak wiele tej ziemi.

Zobacz zdjęcia z barbórki na Ignacym:

Orkiestra Dęta KWK Marcel przeszła ulicami Niewiadomia, grając pod oknami mieszkańców.

Orkiestry dęte grały dziś (3.12.) w wielu miejscach regionu, między innymi dla dzieci z Przedszkola numer 19 na osiedlu w Wodzisławiu Śląskim.

Jutro (4.12.) barbórkowe pobudki w Jastrzębiu- Zdroju. Mieszkańców Jastrzębia będą budziły po 6.30 dokładnie trzy orkiestry. Na osiedlu Przyjaźń grać będzie orkiestra Jas-Mos, w Szerokiej- orkiestra Borynia a na osiedlu Zofiówka- orkiestra Zofiówka. Tradycję pobudki w Jastrzębiu przywrócono w 2019 roku, orkiestry swoim graniem oddają hołd ciężkiej pracy pod ziemią.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022