Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wakaty w szkołach: Blisko 700 ofert pracy dla nauczycieli na Śląsku

Facebook Twitter

Wakaty w szkołach w całym kraju. W naszym regionie brakuje psychologów oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Potrzebni są także nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Wakaty w szkołach

W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Rozpoczyna jak poprzednie z niedoborem nauczycieli w szkołach i przedszkolach. W skali kraju ale także województwa śląskiego najwięcej brakuje psychologów oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. Poszukiwani są także pedagodzy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, angliści czy matematycy. Mówi śląska kurator oświaty Urszula Bauer:

Urszula Bauer: Dyrektorzy przedszkoli i szkół mają ustawowy obowiązek informowania kuratora oświaty o wolnych miejscach pracy, a kurator z kolei ma obowiązek zamieszczać oferty na stronie internetowej. Według stanu na 28 sierpnia bieżącego roku na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach znajdowały się 682 oferty pracy wykazane jako wakaty w pełnym wymiarze czasu pracy lub większym. Liczba ta zmienia się codziennie, przy czym większość tych ofert wygasa z końcem sierpnia, a fakt, że oferta jest w bazie nie oznacza, że na danym stanowisku w dalszym ciągu jest wakat.

Fot. Pixabay

Ani wakaty w szkołach, ani remonty nie powodują komplikacji przy organizacji roku szkolnego

Wakaty na niektórych stanowiskach czy prowadzone w szkołach remonty nie przeszkodzą w planowym rozpoczęcie nowego roku szkolnego w szkołach i przedszkolach na Śląsku – dodaje Urszula Bauer:

Urszula Bauer: Z informacji, które przekazali nam dyrektorzy szkół do 28 sierpnia wynika, że zarówno szkoły, jak i przedszkola w województwie śląskim są przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego. Niemal w wszystkie zajęcia rozpoczną się 4 września bez jakichkolwiek zakłóceń. W niewielkim procencie – 0,5 procenta szkół – zgłoszono ewentualne utrudnienia i problemy, które wynikają z niezakończonych do 31 sierpnia remontów, przy czym tylko w kilku przypadkach zajęcia zostaną zorganizowane w innym budynku. Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej ofert, czyli wakatów, czeka na nauczycieli wychowania przedszkolnego i psychologów.

Wakaty w szkołach: można poprosić o zgodę na zatrudnienie osoby bez przygotowania pedagogicznego

Kuratorium ma także odpowiednie procedury, które można zastosować w przypadku braku nauczycieli w szkołach:

Urszula Bauer: W przypadku ewentualnych braków kadrowych, jeśli nie będzie możliwości zatrudnienia nauczyciela, dyrektor może zwrócić się do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie takiej osoby, która posiada wystarczające oczywiście według dyrektora przygotowanie merytoryczne, ale nie spełnia wszystkich wymagań niezbędnych do zajmowania stanowiska nauczyciela, czyli nie posiada przygotowania pedagogicznego. W przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych takiej zgody udziela organ prowadzący. Ponadto część nauczycieli, jak to się dzieje od wielu lat, będzie miała przydzielone godziny ponadwymiarowe.

Dodajmy, że najwięcej wakatów na pełen etat jest powiecie cieszyńskim 23, w Rybniku 16, w powiecie raciborski brakuje 13 nauczycieli i po 11-tu w powicie wodzisławskim i Żorach. Najmniej po jednej ofercie w powiecie rybnickim i Cieszynie, dwie w Knurowie. Nowy rok szkolny na Śląsku rozpocznie około 570 tysięcy uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych różnych typów, do przedszkoli będzie uczęszczać około 164 tysiące dzieci. Najwięcej uczniów, około 360 tysięcy będzie uczyć się szkołach podstawowych, w tym około 45 tysięcy rozpocznie naukę w klasie pierwszej.

Według zestawienia przygotowanego przez internetowy serwis Dealerzy Wiedzy liczba wakatów nauczycielskich to obecnie 23596. Największe zapotrzebowanie jest w trzech województwach. Najwięcej potrzeba ich w województwie mazowieckim – to 4 307. W samej Warszawie – 2044. Drugie pod względem liczby wakatów jest województwo małopolskie. Brakuje tam 3 080 nauczycieli, z czego w Krakowie – 1099. Na trzecim miejscu w zestawieniu jest województwo śląskie – tam brakuje 2 493 nauczycieli, choć co ciekawe – tylko 264 w stolicy województwa – Katowicach.

 Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023