Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warunki w Beskidach. Zwiększone zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Facebook Twitter

Jakie warunki w Beskidach? Wzrosło zagrożenie lawinowe.

Warunki w Beskidach
fot. FB/ GB GOPR

Warunki w Beskidach: wzrosło zagrożenie lawinowe

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze wzrosło z najniższego, pierwszego stopnia do wyższego poziomu – informują goprowcy. Przyczyną tego wzrostu jest silniejszy niż oczekiwano wiatr, który w piątek przyniósł luźny śnieg na zawietrzną stronę, tworząc depozyty na starszej warstwie śniegu. Ratownicy zalecają szczególną ostrożność w rejonach przełamań terenu oraz zagłębień.

Grubość pokrywy śnieżnej na szczytach Babiej Góry wynosi około 90 cm, natomiast w miejscach zawianych jest go znacznie więcej. Część szlaków, zwłaszcza mniej uczęszczanych, jest nieprzetarta. Wywołanie lawiny jest możliwe głównie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Ratownicy zaznaczają jednak, że samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się na górze wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa na stromych stokach.

Zagrożenie lawinowe oceniane jest w pięciostopniowej skali. W przypadku wypadku na Babią Górę można wezwać pomoc ratowników GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300.

Należy pamiętać, że warunki na górach mogą się dynamicznie zmieniać, dlatego przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje o zagrożeniu lawinowym oraz skonsultować się z doświadczonymi przewodnikami górskimi.

/PAP/

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024