Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Waszek w Radiu 90: Zaproście kominiarza do domu

Facebook Twitter

''Mimo pandemii zaproście kominiarzy do waszych domów'' – mówi w porannej rozmowie Radia 90 Paweł Waszek, mistrz kominiarski. ''Przygotowanie kominów do sezonu grzewczego to bardzo ważna rzecz'' - przekonuje nasz rozmówca.

Zgodnie z prawem, przewody odprowadzające spaliny w domach opalanych paliwem stałym, powinny być czyszczone przynajmniej cztery razy do roku.

Warto zaprosić kominiarza, żeby przewód kominowy został wyczyszczony, żeby sprawdził też swoim fachowym okiem stan podłączenia urządzenia grzewczego do przewodu kominowego, czy to podłączenie jest bezpieczne, czy przewód kominowy w czasie braku eksploatacji, kiedy w sezonie letnim go nie używaliśmy, czy nie doszło do uszkodzenia przewodu kominowego. Żeby bezpiecznie przystąpić do eksploatacji w sezonie grzewczym.

– Mówi Paweł Waszek i informuje, że czysty komin to nie tylko dobre spalanie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Czyszczone powinny być również przewody kominowe w domach opalanych gazem.

Już występują pierwsze zgłoszenia związane z pożarami kominowymi, pożarami sadzy w przewodzie kominowym. Zgłoszenia te widzimy i monitorujemy cały czas, bo straż pożarna czy ochotnicza wyjeżdża do takich zgłoszeń. Widzimy, że nie wszyscy właściciele domów dbają o tą instalację grzewczą. Wracając do przewodu spalinowego, widzimy tendencję, że jeżeli ktoś ma nowy budynek i nową instalację to wie, że jego obowiązkiem jest dokonywanie przeglądu.

Nie jesteśmy policjantami, nie sprawdzamy czym pali się w domach, ale nie musimy zaglądać do kotłowni, stan komina wszystko nam mówi

– przekonuje Waszek:

My już po stanie komina wewnątrz będąc na dachu, jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest opalane i w jaki sposób jest opalane dane palenisko. Niemniej jednak idziemy do kotłowni i wykonujemy nasze rutynowe czynności. Zawsze się staramy rozmawiać z klientem na temat tego jakiego opału używa, czego nie powinien używać i w jaki sposób ten opał, nawet jeśli jest prawidłowy a przewód kominowy wskazuje, że jest nieprawidłowe spalanie, wskazujemy w jaki sposób prawidłowy opalać.

Całą rozmowę z Pawłem Waszkiem do odsłuchania i zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj